Che Ťien-kchuej

Čínsky vedec, ktorý šokoval svet geneticky upravenými deťmi, má domáce väzenie

Ešte v novembri obletela celý svet správa, že čínsky vedec Che Ťien-kchuej vytvoril zdravé genetický modifikované deti. Odvtedy ho však nebolo akosi vidieť.

Ešte v novembri obletela celý svet správa, že čínsky vedec Che Ťien-kchuej vytvoril zdravé genetický modifikované deti. Odvtedy ho však nebolo akosi vidieť. Nakoniec sa ukázalo, že bol zatknutý a dostal domáce väzenie, v ktorom je spolu s jeho rodinou. Niekto ich vraj postrehol na univerzitnom internáte v Šen-čene.

A nielen postrehol, ale aj vizuálne zachytil. Fotografia priamo z miesta momentálne koluje internetom, pričom za jej úplne prvým zverejnením stojí americký plátok The New York Times.

Ako je teda príležitosť vidieť trošku nižšie, Che Ťien-kchuej (He Jiankui) stojí a podľa všetkého premýšľa na uzatvorenom balkóne, čo značí, že za svoju rebéliu lieta v dosť veľkých problémoch. V okolí bytu bolo navyše vidieť i niekoľko záhadných mužov, ktorí údajne zabezpečujú, aby odtiaľ náhodou neušiel.

Do problémov sa dostal po zverejnení videa, kde rozpráva o úspešnej genetickej úprave ľudského embrya. Vďaka tomu priniesol na svet zdravého človeka s doslova nadľudským imunitným systémom, a to spôsobilo ozrutné mediálne tornádo vrátane ozrutnej kontroverzie.

Nadľudským preto, lebo by mal byť počas celého života odolný voči smrteľnému vírusu HIV. Vedcovi Che Ťien-kchuej to umožnila čoraz populárnejšia laboratórna technika s názvom CRISPR/Cas9, ktorá v podstate iba kopíruje prírodu.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Štát ľuďom začal posielať SMS. Dodržiavajte lockdown, vyzýva v správe

CRISPR sa nazýva aj skupinka DNA sekvencií v genómoch baktérií. Keď začne prebiehať infekcia, ich imunitný systém použije tieto sekvencie na detekciu a elimináciu vírusu. Ide totiž o zaznamenané vzorky DNA pre organizmus známych hrozieb, čo znamená, že s nimi už aspoň raz prišiel do kontaktu. Túto databázu vedia však vytvárať alebo aktualizovať aj vedci v laboratóriu.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať