Ilustračný obrázok

Vitajte v budúcnosti: Čínski vedci vytvorili zdravé geneticky modifikované deti

Odborníci z Číny vytvorili dve zdravé dievčatká, ktoré by mali byť po celú dobu ich života odolné voči smrteľnému vírusu HIV.

Odborníci z Číny dosiahli veľmi dôležitý vedecký míľnik. Prostredníctvom takzvanej genetickej úpravy embrya vytvorili dve zdravé dievčatká, ktoré by mali byť po celú dobu ich života odolné voči smrteľnému vírusu HIV.

Niečo také dosiahli po tom, čo zasiahli do génu CCR5, kde v záujme dosiahnutia svojho cieľu odstránili a nahradili jednotlivé sekcie DNA. Vďaka tomu sa zbavili niektorých nedokonalostí ľudského tela, ako je napríklad šanca, že dostaneme nevyliečiteľnú chorobu, píše CNET.

Úspech čínskych vedcov spomína aj renomovaný server MIT Technology Review vrátane lekárskych dokumentov v databáze Chinese Clinical Trial Registry, ktorú má na starosti špičkový výskumník Che Ťien-kchuej z miestnej vedecko-technickej univerzity.

Na uskutočnenie genetickej modifikácie využili mediálne známu technológiu CRISPR. Hoci ju použili až na deväť embryí, len jedno z nich prinieslo na svet ďalšieho človeka. Ide o dve úplne zdravé dvojičky – dievčatká s menom Lulu a Nanu. Nič podobné sa vedcom zatiaľ ešte nepodarilo, preto máme česť s tak dôležitým okamihom.

TIP REDAKCIE
Nová Xperia sa blíži, Sony sľubuje špičkový fotoaparát

Viac detailov vám ponúkne video nižšie.

Total
17
Zdieľaní
Total
17
Zdieľať