DNA

Nová doba, nové možnosti: Čo je to CRISPR a na čo slúži?

Posledné dni rezonuje internetom slovíčko CRISPR. Nejde však o žiadnu náhodu, ale dôsledok mediálne známeho vedeckého pokroku.

Posledné dni rezonuje internetom slovíčko CRISPR. Nejde však o žiadnu náhodu, ale dôsledok mediálne známeho vedeckého pokroku, počas ktorého bola využitá technika na úpravu DNA (Deoxyribonukleová kyselina – genetické informácie bunky) ešte nenarodeného človeka.

Čínsky vedec Che Ťien-kchuej vďaka nej vytvoril geneticky upravené a zároveň i úplne zdravé dvojičky, kvôli čomu má teraz celkom veľké problémy. Všetko totiž nasvedčuje tomu, že na také niečo nemal žiadne legálne povolenie. O jeho aktivitách pritom nevedela dokonca ani čínska univerzita, kde mal v dobe oznámenia úspechu neplatené voľno.

Teraz tu však nebudeme rozoberať či prekročil hranice etiky alebo porušil nejaké zákony. Namiesto toho sa pozrieme na to, čo to vôbec tá technika CRISPR, respektíve CRISPR-Cas9, o akej sa tu hovorí, vôbec je a na čo nám slúži.

Čo je to CRISPR?

Slovíčko CRISPR reprezentuje skratku pre Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats. Ide o špecializovanú laboratórnu techniku, ktorá umožňuje odborníkom modifikovať prirodzeným procesom vytvorenú genetiku. Zaujímavé však je, že ju nevymyslel vedec a ani biologický inžinier, ale sama príroda.

Ako píše server Gizmodo, v 80. rokoch skupinka vedcov zistila, že si poniektoré baktérie vytvárajú v ich DNA úplne nové sekvencie, aby sa tak dokázali ubrániť potenciálnemu útoku vírusov.

Vyznie to možno trošku divne, no ide o akúsi formu aktualizácie imunitného systému, ktorý bude vďaka tomu včas vedieť, s akou hrozbou má dočinenia a ako sa má voči nej brániť. Tieto nové sekvencie medzi neustále opakovanými sekvenciami totiž pripomínajú DNA známych vírusov.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Netflix výrazne zvyšuje cenu svojho predplatného

Preto dostal tento obranný mechanizmus názov Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats. Niečo podobné teda robia aj tí, ktorí povedia, že v laboratóriu využili techniku CRISPR.

Cas9 (CRISPR associated Protein 9) za slovíčkom CRISPR pre zmenu reprezentuje skupinku príslušných enzýmov. Tie prídu do akcie vtedy, keď imunitný systém identifikuje vírus a začne robiť všetko preto, aby ho čo najskôr zlikvidoval. Bavíme sa tu teda o druhej časti obranného mechanizmu.

Na čo slúži CRISPR?

Z vyššie uvedeného textu vyplýva, že technika CRISPR umožňuje vedcom precízne a efektívne modifikovanie vybraných sekvencií ľudskej DNA za účelom zlepšenia našej imunity. Spomínané dvojičky Lulu a Nanu týmto spôsobom podľa dostupných informácií zbavili rizika nákazy smrteľným vírusom HIV.

Potenciál je tu teda naozaj obrovský. Existuje ale obrovská bariéra, ktorá nám bráni v regulárnom využívaní techniky. Odborníci jej hovoria takzvaná etická hranica. Ak ju niekto prekročí, môže skôr či neskôr skončiť ako kontroverzný čínsky vedec Jiankui He.

Verejnosť musí byť na tak významné pokroky v oblasti biologickej vedy dôkladne pripravená, inač to nemusí stráviť.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať