Superpočítač Summit
Superpočítač Summit od IBM

Spojené štáty americké opäť ovládli rebríček SuperComputer TOP500, kde posledné dva roky kraľoval čínsky superpočítač. Summit z dielne spoločnosti IBM dokáže behom jednej jedinej sekundy uskutočniť dychberúcich 143 biliárd operácií, vďaka čomu je až o 65 % rýchlejší.

Ako tvrdia dostupné informácie, najrýchlejší počítač na planéte je prispôsobený pre potreby pokročilej umelej inteligencie. Odráža to jeho úzko špecializovaná architektúra.

Nejde teda o bežný osobný počítač pre bežného používateľa, ale o enormne drahý nástroj, ktorý môže byť využitý napríklad vo vede, kde má ambície posunúť latku na vyššiu úroveň. Jednoducho povedané, vďaka jeho pomoci vieme dosiahnuť dôležité vedecké míľniky.

Technológia však i napriek tomu nie je chránená. Ako píše Teslarati, jednotlivé súčiastky, z ktorých Summit pozostáva, sú súčasťou bežného portfólia spoločnosti IBM. Ten, kto o ne prejaví záujem a disponuje dostatočným množstvom finančných prostriedkov, môže veselo nakupovať.

USA valcujú konkurenciu

Za zmienku tu určite stojí aj aktuálna situácia, pretože až päť z prvých desiatich priečok rebríčka SuperComputer TOP500 ovládli po novom superpočítače z USA. Amerika tak dáva celému svetu najavo, že opäť stojí na čele prudko rastúceho IT sektora. Otázne je už iba to, ako dlho na tróne vydrží.