iPhone XS

POROVNANIE iPhone XS a iPhone X: Čo všetko sa zmenilo?

Spoločnosť Apple nám prezradila, ako vyzerá, ako funguje a čo nové prináša tohtoročný iPhone XS a iPhone XS Max. Čo všetko sa teda zmenilo?

Spoločnosť Apple nám prezradila, ako vyzerá, ako funguje a čo nové prináša tohtoročný iPhone XS vrátane jeho väčšieho súrodenca iPhone XS Max. Oba kúsky nahrádzajú jubilejnú desiatku z minulého roka, majú pokročilejší hardvér a identický dizajn. Čo všetko sa teda zmenilo?

Tento rok je to predovšetkým o drobných detailoch. Žiadne razantné zmeny a ani žiadne veľké novinky, jednoducho iba malý evolučný krok na ceste k dokonalosti. Kalifornské jabĺčko však zmenilo svoj zaužívaný štýl modelového značenia. Všetko nasvedčuje tomu, že tradičné číslice už nadobro nahradili rímske. Namiesto iPhone 8S si totiž budeme môcť zaobstarať iPhone XR a namiesto iPhone 10S zase iPhone XS.

Konštrukcia a dizajn

Ako už bolo spomenuté, nový iPhone je z vizuálno-konštrukčného uhla pohľadu takmer taký istý ako iPhone X. Takmer hovoríme preto, lebo došlo iba k miernemu zvýšeniu odolnosti, za čím stojí obmena odolných skiel na prednej aj zadnej strane smartfónu.

iPhone XS a XS Max
iPhone XS a XS Max

Výrobca tvrdí, že obe strany po novom kryje citeľne odolnejší materiál, ktorý by mal vydržať ešte bezohľadnejšie zaobchádzanie. Prispeje k tomu i certifikácia podľa náročnejšieho štandardu IP68 (lepšia odolnosť voči vode), pretože ten nahrádza minuloročný štandard IP67. Farebné prevedenia zostali bez zmeny, to isté platí o rámiku z nehrdzavejúcej ocele a čo sa týka uhlopriečky, k pôvodne 5,8-palcovému modelu pribudla 6,5-palcová alternatíva s názvom iPhone XS Max.

V skratke:

 • starý dizajn
 • vyššia fyzická odolnosť
 • vyššia odolnosť voči vode

Displej

Podobne ako iPhone X, aj iPhone XS ponúka zobrazovací panel s OLED technológiou, vysokou hustotou pixelov, 3D Touch, HDR, 120 Hz dotykovým snímaním alebo s True Tone funkcionalitou. Uhlopriečka aj rozlíšenie zostali bez jedinej zmeny. Jediné, čo je v tejto oblasti nové, je už spomínaná 6,5-palcová uhlopriečka.

[the_ad id=”16606″]

Displej iPhone XS Max má však i napriek tomu identickú hustotu pixelov na jeden palec ako iPhone XS s podstatne menším 5,8-palcovým panelom. V oboch prípadoch je totiž reč o čísle 458 ppi.

TIP REDAKCIE
Hudba z filmov a seriálov na jednom mieste: Spotify spustilo centrum Netflix

V skratke:

 • nová, väčšia uhlopriečka

Hlavný fotoaparát

Aj špecifikácia foto hardvéru iPhone XS a XS Max je takmer rovnaká s tou z minulého roka. Na zadnej strane teda opäť nájdeme duálnu zostavu, ktorá pozostáva zo širokouhlého objektívu a teleobjektívu. Bez zmien zostala clona aj rozlíšenie, porástli iba pixely vrátane snímača, aby sa do záberu dostalo viac svetla. Fotografovanie po západe slnka nebude mať potom až tak veľký vplyv na kvalitu aký má dnes.

iPhone XS
iPhone XS

Zmeny tento rok nastali predovšetkým pod kapotou, čiže v tej časti softvéru, ktorý súvisí s hardvérom fotoaparátu. Výrobca zameral pozornosť na zdokonalenie algoritmov, aby tak v kombinácii s vylepšeným procesorom pre umelú inteligenciu (tzv. NPU) dosiahol ešte vyššiu kvalitu záberov. Jedným z výsledkov je napríklad aj funkcionalita s názvom Smart HDR, ktorá sa postará vraj o badateľne širší dynamický rozsah. A to bez toho, aby fotografia vyzerala umelo.

V skratke:

 • väčší snímač
 • väčšie pixely
 • lepšie algoritmy

Výkon a výdrž

Jednu z hlavných tohtoročných inovácií reprezentuje 7 nm čipset A12 Bionic. Používateľ iPhone XS a XS Max sa preto môže spoľahnúť na lepšiu energetickú efektivitu, čo sa potom odrazí na lepšej výdrži batérie a aj na vyššom výkone. Nedávno zverejnený výsledok v benchmark aplikácii AnTuTu hovorí za všetko. Vyniká v ňom ale najmä vylepšený grafický procesor s až dvojnásobne väčším počtom bodov ako v prípade A11 Bionic.

Apple A12 Bionic
Apple A12 Bionic

Nový iOS smartfón v nej dokopy nadobudol rekordných 363-tisíc bodov, a to ho posadilo až na samotný trón mobilného priemyslu. Ani jeden konkurenčný kúsok zatiaľ nedosiahol tak vysoké skóre. Najbližšie je Xiaomi Poco F1 s čipsetom Snapdragon 845, pretože dostal za výkon približne 291-tisíc bodov.

V skratke:

 • výkonnejší procesor
 • výkonnejší grafický procesor
 • lepšia výdrž batérie
 • schopnejšia umelá inteligencia

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať