Android P

Android P je takmer dokončený. Chýba mu už len sladké pomenovanie

Android P, presnejšie 9.0 P je v podstate dokončený. Spoločnosť Google aktuálne vydáva piaty vývojársky náhľad, teda 4. betu najnovšej verzie svojho mobilného operačného systému Android.

Android P, presnejšie 9.0 P, je v podstate dokončený. Spoločnosť Google aktuálne vydáva piaty vývojársky náhľad, teda 4. betu najnovšej verzie svojho mobilného operačného systému Android.

Android P vo verzii beta je možné nainštalovať do niekoľkých zariadení. V zozname podporovaných modelov napríklad figuruje Google Pixel, OnePlus 6 či taká Nokia 7 Plus. Posledná beta verzia OS Android P už obsahuje všetky prvky, ktoré nájdeme aj v stabilnej verzii, vrátane programovateľného rozhrania úrovne 28 (API 28).

Posledná zostava tak získava status tzv. kandidáta na vydanie, ktoré by malo prebehnúť v budúcom mesiaci, čiže o veľmi, veľmi krátku dobu. Ak sa obzrieme o rok späť, Android 8.0 Oreo bol oficiálne predstavený 21. augusta v meste New York.

Vyriešiť ale treba ešte jeden „zásadný“ problém. Ako sa bude vlastne nová verzia OS Android nazývať? Abecedný zvyk zostáva zachovaný, hádať teda môžeme Pancake, Praline, Pineapple a mnoho ďalších názvov odvodených od sladkých pokrmov.

TIP REDAKCIE
RTX 4000: Nová generácia grafík príde skôr. V prvých PC sa môžu objaviť už v júli
android p
Inšpirácie je veľa / pexels.com

Dôležitejšie ako názov sú aktualizácie. S oficiálnym uvedením stabilnej verzie sa začnú výrobcovia smartfónov predbiehať s ohlasovaním aktualizácií. Niektorí to už stihli. Konzorcium HMD Global oznámilo, že Android P obdržia všetky súčasné smartfóny Nokia. V krátkom čase by mali update dostať aj ostatné smartfóny z kategórie Android One.

Výrobcovia budú prioritne aktualizovať vlajkové lode. Mnohí však musia novej verzii systému prispôsobiť vlastné užívateľské prostredia a softvérové doplnky, čo potrebuje čas.

Tempo aktualizácií na OS Android 8.0 Oreo sa v porovnaní s verziou 7.0 Nougat príliš nezrýchlilo. Dúfame, že Android P bude k užívateľom postupovať rýchlejšie.