Spoločnosť SpaceX vyslala vo svojej rakete Falcon 9 na ISS 20 laboratórnych myší. Tie majú zohrať dôležitú rolu pri získavaní informácií a tiež doplniť štúdiu o rozdelených dvojičkách astronautov – jednej vo vesmíre a jednej na Zemi.

Ľudia poznajú už nespočetne veľa zdravotných problémov, ktoré by nám mohla privodiť expozícia vesmíru. Či už ide o stratu zraku, rakovinu alebo psychické choroby. Nevieme presne určiť, aký dlhý čas vo vesmíre na nás môže zanechať nechcené následky. Práve preto sme na ISS vyslali malých astronautov – 20 myší, ktoré nám pomôžu zistiť potrebné informácie pred tým, než pošleme na Mars skutočného človeka.

Ich výlet do vesmíru je naplánovaný takto: 10 z nich strávi na obežnej dráhe 90 dní, zatiaľ čo 10 sa vráti na Zem už po 30-tich dňoch. Výskumníci chcú odsledovať, ako vesmír ovplyvní ich biologické či fyziologické procesy a baktérie či iné mikroorganizmy, ktoré žijú v tele a na tele. Aj keď 90 dní je krátky časový úsek, rovná sa deviatim rokom ľudského života. Preto by nám títo myší astronauti mali ukázať, čo sa s nami stane, ak strávime vo vesmíre značný úsek našich životov.

TIP REDAKCIE
Mars môže mať pod povrchom dosť kyslíku pre život

Myši budú stavať na štúdii NASA o dvojičkách

Štúdia o dvojičkách zahŕňala životy dvoch astronautov, Scotta a Marka Kellyovcov. Scott strávil na palube ISS jeden rok a jeho identický brat Mark zostal na Zemi. NASA nedávno publikovala štúdiu s tým, že čas, ktorý Scott strávil vo vesmíre ovplyvnil 7 % jeho génov. Myši, ktoré mieria na ISS majú na Zemi tiež svojich identických súrodencov. Tí však budú v takých istých podmienkach, ako ich astronautské dvojičky – to isté osvetlenie a aj teplota.

To sa o bratoch Kellyovcoch povedať nedalo. Zatiaľ čo bol Scott vo vesmíre Mark si žil svoj vlastný život na Zemi a robil veci, ktoré mohli mať na štúdiu určité následky. Výskumníci teda dúfajú, že aj napriek tomu, že myši a ľudia sú biologicky odlišné druhy, získajú k tejto štúdii viac poznatkov.