RECENZIA Android P: Jedna z TOP aktualizácií

Trvalo dlhých osem rokov, až sa z tejto dnes už nesmierne populárnej platformy stalo niečo, čo som si v momente doslova zamiloval. A prsty v tom nemá nič iné ako najnovšia verzia Android P.

Keď som držal prvý smartfón s operačným systémom Android, bolo na ňom vidieť, že má pred sebou ešte veľmi dlhú cestu. Nemyslím však zariadenie, ale softvér, ktorý ho poháňal. Trvalo to dlhých sedem rokov, až sa z tejto dnes už nesmierne populárnej platformy stalo niečo, čo som si v momente doslova zamiloval. A prsty v tom nemá nič iné ako jej najnovšia verzia.

Android P môžem bez akýchkoľvek obáv označiť za samotný vrchol mobilného priemyslu. Tento moderne vyzerajúci aj moderne fungujúci systém od internetového giganta totiž ponúka asi všetko, čo by od neho v roku 2018 očakával aj ten najnáročnejší používateľ.

Android P v Nokia 7 plus (FOTO Marek Urban)

Nový Android P je brutálne rýchly, neuveriteľne pekný, má pestrejšiu funkcionalitu a po novom nám vie okrem iného ponúknuť aj intuitívne ovládanie, aby tak spríjemnil denno-denné používanie našich mobilných telefónov s dotykovými obrazovkami. Čerstvo pridané gestá pripomínajú tie z jubilejného iPhone X a ja osobne si ich vrátane prekopaného multitaskingu v horizontálnej polohe neviem vynachváliť, pretože ma neskutočne bavia. Stačí si na ne iba zvyknúť.

TIP REDAKCIE
Battlefield 2042 je obrovským sklamaním: Titul môže prejsť na bezplatný model

Poďme však postupne. Ide len o časť z toho, čo v novej verzii pribudlo.

Treba mať ale na pamäti, že je zatiaľ dostupná iba beta, ktorá sa môže od finálnej verzie mierne líšiť. Rovnako treba spomenúť, že nie všetky nové funkcie sú v Nokii 7 plus dostupné. V tej sme operačný systém testovali.

Navigačné gestá

Tie ma z toho všetkého zaujali asi najviac. Navigačné gestá totiž zmenia vaše ovládacie zvyky, ktoré ste si budovali niekoľko rokov. Do multitaskingu alebo takzvaného app draweru so všetkými ikonkami nainštalovaných aplikácií sa nedostanete prostredníctvom stláčania softvérových tlačidiel na displeji, ale prostredníctvom tohto magicky fungujúceho vylepšenia.

Tlačidlo Späť sa zobrazuje až po tom, keď sa budete mať kam vrátiť (FOTO Marek Urban)

Keď sa nachádzate na niektorej zo základných obrazoviek s ikonkami, stačí potiahnuť prst zo spodnej časti displeja smerom hore a máte k dispozícii všetko dôležité, čo pri používaní smartfónu potrebujete. Ak spravíte iba krátky swipe, v tom okamihu sa vám otvorí multitasking okno s otvorenými aplikáciami. Ak bude dlhší, systém zobrazí spomínaný app drawer, kde nájdete všetky ikonky na jednom mieste.

Rovnako musím spomenúť, že dve z troch systémových navigačných tlačidiel v spodnej časti obrazovky chýbajú. Home a Multitasking nahradili spomínané gestá. Avšak nielen tie.

Na mieste, kde boli, je teraz vidieť výrazná pomlčka (je tam i pri používaní aplikácií), ktorú keď potiahnete do pravej strany, automaticky vám začne listovať medzi otvorenými aplikáciami. Jej stlačenie vás zase vráti na domovskú obrazovku systému. Áno, je to veľmi praktická zmena, na ktorú si budete musieť pár dní zvykať. Stojí to však za to, pretože vám výrazne spríjemní a uľahčí samotné používanie.

Tomuto sa povie pohodlná navigácia v multitasking okne (FOTO Marek Urban)

Tmavé prostredie

Ďalšou zaujímavou a najmä užitočnou funkciou v Android P je tmavé používateľské prostredie. Lepšie povedané polotmavé, pretože sa to týka iba priečinkov s ikonkami, takzvaného volume slidera a systémovej lišty s rýchlymi nastaveniami. Nedá sa navyše zapnúť manuálne, ale len automaticky. Používateľ si totiž musí najskôr nastaviť tmavý wallpaper.

To isté mi však robila aj verzia Android 8.1 Oreo v Nokia 8 Sirocco, takže nič nové.

Tmavá systémová lišta s rýchlymi nastaveniami (FOTO Marek Urban)
Tmavý priečinok s ikonkami aplikácií (FOTO Marek Urban)

Sklamalo ma, že nejde o čiernu, ale o šedú farbu, ktorá má iba jednu výhodu – spríjemní nám používanie smartfónu v tmavej miestnosti. Čím menej bielej, tým logicky menej svetla z displeja. Tou druhou výhodou mohlo byť aj šetrenie elektrickej energie. OLED panel predsa vypína pri zobrazovaní čiernej farby príslušné pixely. V tomto prípade však táto zobrazovacia technológia príliš nepochodí.

Drobné detaily

Okrem gest pribudlo do bety Android P i pár vizuálnych zmien používateľského prostredia systému. Nie, nejde o nič veľké, no za zmienku to určite stojí. Hlavné aj rýchle nastavenia boli obohatené o krúžky, ktoré sú po novom okolo každej jednej ikonky.

[before-after label_one=”Android Oreo” label_two=”Android P”]

[/before-after]

Volume slider bol zase premiestnený na pravú stranu obrazovky a začal preferovať úroveň hlasitosti médií, nie zvonenia.

Premiestnený a tmavý volume slider (FOTO Marek Urban)
Nová ikonka, umožňuje manuálne otáčanie obrazovky (FOTO Marek Urban)

Za zmienku tu ale stojí aj vyššie zverejnená ikonka v jednom zo štyroch rohov obrazovky smartfónu. Keď vám ju mobilné zariadenie zobrazí, jedným kliknutím tak otočíte obrazovku z jednej polohy do druhej. Ide teda o akési manuálne otáčanie, čo ocení každý, komu to automatické lezie na nervy.

Screenshot v Android P
Zväčšovanie textu v Android P

Ďalšou zaujímavou drobnosťou je automaticky zobrazovaná ponuka možností s čerstvo vytvoreným screenshotom alebo zväčšovanie textu v bezprostrednej blízkosti kurzora. Podobne, ako to robí iOS už roky, aj nový Android P nám nad ním dočasne zobrazí lepšie čitateľnú časť vety. Toto ocenia predovšetkým používatelia s vyšším vekom a zároveň slabším zrakom.

Nové funkcie

Medzi softvérovými novinkami v Android P figuruje okrem iného aj funkcionalita Adaptívna batéria, Dashboard s informáciami o používaní smartfónu alebo niečo, čo nás bude obmedzovať v jeho používaní. Google sa zaujíma o naše digitálne zdravie a preto po novom do systému Android integroval i akýsi filter, ktorým si my sami nastavíme limity pre používanie jednotlivých aplikácií.

Dashboard s informáciami o používaní smartfónu vrátane časovača aplikácií na obmedzenie používania či Wind Down, čo je automatické prepínanie farebného UI na čiernobiele a zapínanie/vypínanie DnD. Smartfón to aktivuje na konci a deaktivuje na začiatku dňa

Funguje to tak, že napríklad Facebooku povolíme fungovať hodinu denne a Instagramu pre zmenu hodinu a pol. Ak jeden z limitov potom v danom dni prekročíme, ikonka danej aplikácie nadobudne šedú farbu, aby nám tak dala najavo, že sa máme začať trošku krotiť.

My sme sa ale k tejto zaujímavej novinke nedostali, pretože redakčná Nokia 7 plus a verzia operačného systému pre ňu určená niečo také zatiaľ neobsahovala. A to isté platí o spomínanej funkcionalite na zlepšenie energetickej efektivity, ktorej Google hovorí Adaptívna batéria.

Funkcia Adaptívna batéria v Android P

Adaptívna batéria má jednu jedinú úlohu – obmedzovať aplikácie, ktoré používame najmenej, v spotrebe drahocennej šťavy. Funkcia limituje automatickú synchronizáciu dát na pozadí a využíva procesory s nižším taktom, čo inými slovami znamená, že nám v akumulátore zostane viac šťavy pre niečo (pre nás) dôležitejšie.

Celý tento proces riadi umelá inteligencia internetového giganta (lepšie povedané spoločnosti DeepMind, ktorá patrí pod krídla Google), čiže je plne automatizovaný a nás tak nečakajú absolútne žiadne krkolomné nastavenia. Neurónová sieť si postupom času rozdelí jednotlivé aplikácie do viacerých kategórií s rôznymi prioritami, a to podľa toho, ako často ich používame.

Stačí len stlačiť príslušné tlačidlo, po čom prebehne aktivácia funkcionality, a všetko ostatné necháme na operačnom systéme.

Obe softvérové novinky, vrátane tiež chýbajúceho Adaptívneho jasu, otestujeme hneď, ako sa dostaneme k verzii systému Android P, kde bude toto všetko k dispozícii.

Moderný a intuitívny systém

Aj napriek tomu môžem však tento nadchádzajúci aktualizačný balíček označiť za jedno z najlepších vylepšení pre tú najpopulárnejšiu softvérovú platformu v mobilnom priemysle.

Vynovený Material dizajn, šikovné gestá, hlbšia integrácia umelej inteligencie, opäť o niečo krajšie animácie, hneď niekoľko nových funkcií na spríjemnenie či obmedzenie používania alebo od základov prekopaný multitasking, ktorý vás po čase začne doslova baviť, až sa z neho stane akýsi zvyk.

Android P
Android P (FOTO: XDA)

To všetko je nový Android P – podľa môjho skromného názoru druhá najlepšia aktualizácia. Prvou bola tá, s ktorou prišiel Material dizajn (rok 2014). Moderne vyzerajúce používateľské prostredie v minimalistickom kabáte tak po novom dopĺňa ešte aj intuitívne ovládanie s efektívnejším šetrením elektrickej energie. Čo viac si priať?

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať