RECENZIA Huawei P20 lite: Adept na tohtoročný bestseller

Hodili sme očko aj na model s názvom Huawei P20 lite, ktorý síce dostal ľudovú cenovku a mid-range výbavu, no čo sa týka jeho konštrukčno-vizuálneho prevedenia, mnohým bude bez akýchkoľvek debát pripomínať niečo podstatne prémiovejšie, ako je nejaká stredná trieda.

Huawei nám tento rok predstavil svoju novú vlajkovú loď v tak trošku netradičnom termíne. Išlo totiž o veľmi rafinovanú taktiku, ktorá mala dva ciele – Samsung a jeho tohtoročné eso Galaxy S9. Čínsky gigant vynechal podujatie MWC a svoje veľké mediálne podujatie presunul až na marec. Ja musím teraz bez obáv povedať, že spravil naozaj dobre.

Z rodinky P20 je totiž obrovský hit mobilného priemyslu. Preto sme hodili očko aj na model s názvom Huawei P20 lite, ktorý síce dostal ľudovú cenovku a mid-range výbavu, no čo sa týka jeho konštrukčno-vizuálneho prevedenia, mnohým bude bez akýchkoľvek debát pripomínať niečo podstatne prémiovejšie, ako je nejaká stredná trieda. Preto z neho môže byť adept na tohtoročný bestseller.

Fešák z každého uhla

Smartfón P20 lite vyzerá takmer tak isto ako drahší P20 alebo ešte drahší P20 Pro. Má však oblejšie rohy, o jeden zadný fotoaparát menej a na prednej strane mu chýba hardvérové Home tlačidlo. Biometrický senzor na odtlačky museli preto presunúť na zadnú stranu, kam prirodzene pokladáme koniec ukazováku.

Huawei P20 lite (FOTO Marek Urban)

Konštrukcia je kompaktná a ľahká, pričom pozostáva z dvoch kusov skiel v takzvanom 2.5D tvare a precízne vyrobeného kovového rámika s matným povrchom a oblými krivkami. Preto ju je radosť držať. Treba sa ale pripraviť na vysokú kĺzavosť. Sklo je predsa len sklo.

So svojimi lepšie vybavenými súrodencami má dokonca spoločný aj kontroverzný výrez v displeji, ktorý pokrýva viac ako 80 percent prednej plochy, čo sa postaralo o moderne vyzerajúce rámiky. Huawei tak priniesol do mid-range kategórie dizajn z high-end kategórie, aby ho skombinoval s nízkou cenou a vytvoril potenciálny recept na úspech v roku 2018.

Huawei P20 lite (FOTO Marek Urban)
Huawei P20 lite (FOTO Marek Urban)
Huawei P20 lite (FOTO Marek Urban)

Preto môže niekoho zmiasť jeho prémiovo vyzerajúci kabát. Mnoho ľudí si spája tento aktuálny trend priemyslu s drahšími telefónmi, no P20 lite dokáže zabezpečiť poriadne ružovú budúcnosť. Predovšetkým, keď mu nechali legendárny 3,5 mm port na pripájanie jacku audio príslušenstva.

Rovnako však stojí za zmienku podpora pre dual SIM funkcionalitu, naozaj hlasný reproduktor, prítomnosť USB C portu či možnosť použiť microSD kartu, aby sme prostredníctvom nej rozšírili základné úložisko (až o 256 GB) s veľkosťou buď 32 alebo 64 GB. Dá sa teda povedať, že tento model ponúka všetko, čo sa dnes vyžaduje od základnej výbavy každého poriadneho smartfónu zo strednej triedy.

Solídny hardvér

Najmarkantnejší rozdiel medzi vlajkovou loďou P20 (alebo P20 Pro) a jej odľahčenou verziou P20 lite reprezentuje hardvérová výbava. Nie je sa však na čo sťažovať. Inžinieri z Huawei siahli i napriek nižšiemu rozpočtu po celkom schopných súčiastkach.

Čipset a displej

V útrobách tiká vlastnoručne vyvinutý aj vlastnoručne vyrábaný čipset Kirin 659, čiže slabší odvar hi-tech kúsku Kirin 970 bez dedikovaného procesora pre umelú inteligenciu. Prednú stranu pre zmenu zdobí kvalitný, až 5,84-palcový LTPS IPS LCD panel vo Full HD+ rozlíšení, čo pre používateľa znamená slušných 432 pixelov na palec a prirodzene vyzerajúce podanie farieb.

Táto hardvérová kombinácia vám poskytne ideálne elektronické zariadenie ako na pozeranie videí s pekným obrazom, tak aj na relatívne plynulé hranie graficky náročnejších mobilných titulov.

PUBG Mobile na Huawei P20 lite (vľavo je vidieť výrez)

Obraz je jemný a výkon zase na celkom slušnej úrovni. Grafický procesor zvláda vykreslovať PUBG Mobile i pri stredných detailoch, kedy je k dispozícii pomerne obstojné fps, čo si zaslúži menší potlesk. Ak som ale trošku ubral z mojich nárokov, čiže som prepol na tie najnižšie grafické detaily, rozdiel bol skutočne citeľný. Pri graficky náročnejších hrách som však po pár minútach cítil v mojich dlaniach naozaj slušné teplo. S krytom by to ale mohlo byť o čosi lepšie.

Čo sa týka spomínaného výrezu, ten je našťastie možné kedykoľvek skryť. Výrobca to umožňuje prostredníctvom hlavných nastavení operačného systému, kde po novom pribudla položka Notch. Ak vám teda tento módny výstrelok nesedí, Huawei P20 lite ho zarovná obyčajným vypnutím pixelov v hornej časti zobrazovacieho panela a je po zapeklitom probléme.

Fotoaparáty

Na fotenie tu slúži duálny fotoaparát, ktorý pozostáva z 16 a 2 Mpx senzora. Z čísiel je teda viac ako jasné, že jeden funguje ako hlavný a ten druhý zase ako asistenčný. Tomu hlavnému totiž asistuje v poskytovaní informácií o hĺbke záberu, aby tak mohol vzniknúť prirodzene vyzerajúci bokeh efekt za zaostreným objektom.

TIP REDAKCIE
Vedci vyvinuli nový implantát: Po zavedení do tela sa rozpustí

Nie je to síce kvalita, ako keď používate Mate 10 Pro alebo P20 Pro s umelou inteligenciou, hanbiť sa ale za ňu rozhodne nemusí. A to isté platí o fotografiách, ktoré vyhotovíte počas pekného slnečného dňa, kedy hlavný foťák P20 lite podáva až prekvapujúce výkony.

Huawei P20 lite (FOTO Marek Urban)

Ako je možné vidieť trošku nižšie, outdoor zábery vynikajú bohatými detailami, obstojným dynamickým rozsahom, prirodzene vyzerajúcimi farbami či skvelou expozíciou. Pochváliť ale môžem i naozaj nízky šum, a to ako počas dňa, tak aj po západe slnka. Prítomná clona f/2.2 alebo absencia optickej stabilizácie obrazu vám však v noci príliš veľa svetla nezabezpečí, čo sa odrazí na trošku nižšej kvalite záberov.

Hlavná pozornosť bola ale v tomto prípade venovaná prednému kúsku, ktorý dostal rozlíšenie o veľkosti až 16 megapixelov, nižšie clonové číslo (miesto f/2.2 iba f/2.0) a mierne rozmernejšie pixely. S prostredím, kde sú zhoršené svetelné podmienky, si preto poradí trošku lepšie ako hlavný fotoaparát.

Selfie z P20 lite má i vďaka tomuto faktu naozaj vysokú kvalitatívnu úroveň, čo poteší predovšetkým mladšie vekové kategórie používateľov s úchylkou na sociálne siete. A áno, aj tu je v ponuke praktická funkcionalita na vyhotovenie dobre vyzerajúcej selfie panorámy, ktorú si nebudete vedieť vynachváliť.

Akumulátor

Zabudovaná batéria vyfasovala priemerne veľkú 3 000 mAh kapacitu, ktorá vydrží jeden náročnejší deň používania. Nejde teda o žiadnu slávu, no ani žiadnu katastrofu. Výrobca totiž zvolil zlatú strednú cestu, čo však pri smartfóne zo strednej triedy úplne bohato stačí.

Výdrž batérie

Jeden mierne náročnejší deň znamená kombinácia nepravidelnej a krátkej návštevy sociálnych sietí, frekventovanejšie chatovanie prostredníctvom aplikácií Messenger či Whatsapp, počúvanie hudby cez Spotify, odpísanie na pár e-mailov alebo príležitostné surfovanie po webe.

Čo sa týka samotného nabíjania, za 20 minút od pripojenia v krabičke prítomnej nabíjačky doplníte niečo cez 30 percent kapacity. Ďalších 30 minút zabezpečí asi 25 percent navyše.

Nie je to teda Huawei Mate 10 Pro, no rozhodne sa nebudete mať na čo sťažovať. Za tie peniaze je tá výdrž či rýchlosť nabíjania viac ako len dobrá.

Dobrý, no škaredý softvér

Presne tak, nové EMUI vo verzii 8.1 funguje a vyzerá takmer identicky s tým, ako funguje a vyzerá predchádzajúca verzia 8.0. Ide teda o perfektne vyladený kus softvéru, stojacom na základoch nového systému Android 8 Oreo, no ak padne reč na vizuálne prevedenie používateľského prostredia, tak sa dá povedať, že prítomná nadstavba operačného systému doslova zaspala dobu.

EMUI 8.1 v Huawei P20 lite

Keď ho porovnám s prostredím, ktoré nájdete v iPhonoch alebo v smartfónoch so značkou Samsung, tie vizuálne či animačné rozdiely sú skutočne diametrálne. Nemyslím si to navyše iba ja, ale aj chalani z The Verge, ktorí “zabugovanej a hrozne vyzerajúcej” nadstavbe EMUI v Huawei Mate 10 Pro celkom naložili. Gigant si preto možno dá pri ďalšej vhodnej príležitosti trošku viac záležať.

Čo sa ale týka funkcionality alebo fungovania, nemám absolútne žiadne výhrady. Operačný systém fičí spolu so 4 GB operačnou pamäťou presne tak, ako sa od moderného systému v roku 2018 i očakáva.

Rozpoznávanie tváre

V nastaveniach nájdete inteligentné gestá, ktoré spríjemnia používanie, ale aj bezpečnostné overenie používateľa prostredníctvom skenovania jeho tváre, ktoré som si nevedel vynachváliť. Smartfón stačí iba nasmerovať na vašu tvár a stlačiť Power tlačidlo. Následne prebehne autentifikácia a vzápätí sa vám sprístupní obrazovka s ikonkami. Nič viac, nič menej.

Celý tento proces trvá iba krátky okamih, takže si v podstate ani nestihnete uvedomiť, že prebieha nejaké overovanie používateľa na základe uloženého vzoru jeho tváre. Za to si Huawei zaslúži palec hore.

Adept na bestseller

Áno, je to adept na tohtoročný bestseller. A to bez akýchkoľvek debát. Má totiž takmer všetko (škaredý softvér), čo by mal mať každý smartfón so špičkovým pomerom medzi výbavou a cenovkou. Huawei P20 lite je pekný, kvalitne prevedený, moderne vyzerajúci a solídne vybavený kúsok pre masy, ktorému neodolá asi nikto, kto hľadá veľa muziky za málo peňazí.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať