Vyskúšali sme Airtame: Streamovacie zariadenie pre firmy a školy

V našej redakcii sme dostali možnosť otestovať zariadenie, o ktorom ste už možno počuli alebo ho zahliadli v reklame na sociálnych sieťach. Jeho názov je Airtame a pochádza z dánskej Kodane.

V našej redakcii sme dostali možnosť otestovať zariadenie, o ktorom ste už možno počuli alebo ho zahliadli v reklame na sociálnych sieťach. Jeho názov je Airtame a pochádza z dánskej Kodane.

Mnoho ľudí má dojem, že ide len o napodobeninu či konkurenciu dobre známeho zariadenia Chromecast od Google. Nenechajte sa však zmiasť. V tomto článku vás s Airtame oboznámime, priblížime vám jeho schopnosti a vysvetlíme, čím sa od Chromecast-u líši.

Čo je Airtame?

Airtame je malým zariadením, ktoré sa zmestí do vrecka a vy ho tak budete môcť brať kdekoľvek. Jeho hlavnou úlohou je streamovať váš obsah bezdrôtovo, či už na televízor alebo projektor, z akéhokoľvek zariadenia. Nutnosťou je mať nainštalovanú príslušnú aplikáciu pre desktop alebo mobilné zariadenie.

Ako Airtame funguje?

Je nutné podotknúť, že výrobcovia Airtame cielia najmä na prostredie biznisu a škôl. Uľahčuje prezentovanie na dôležitých rokovaniach, prednáškach a mnoho iného. Vďaka Airtame môžete svoju prezentáciu spustiť na projektore či TV priamo zo svojho laptopu či smartfónu. Tiež, ak budete potrebovať vo firme svojim kolegom niečo vysvetliť či názorne ukázať nejaký postup, môžete využiť aj zrkadlenie obrazovky. Aj to Airtame dokáže, a to z viacerých platforiem. Podporuje systémy Mac 10.9, Windows 7, Chrome 50, Ubuntu 14 a novšie. Zrkadlenie však zatiaľ nemôžete využiť na platforme Android, no možno aj to prinesie postupné aktualizovanie a optimalizovanie.

Obsah je prostredníctvom Airtame možné zdieľať aj do viacerých zariadení, čo je skvelé napríklad vo veľkých posluchárňach s viacerými projektormi či televízormi alebo ak sa naopak v miestnosti žiadne centrálne zobrazovacie zariadenie nenachádza. V takom prípade je možné zdieľať obsah do jednotlivých počítačov publika, čo je však tou menej pravdepodobnejšou možnosťou. Je totiž nutné brať na vedomie, že každé zariadenie, do ktorého je obsah prenášaný, musí mať vo svojom HDMI porte zapojený svoj vlastný Airtame.

Airtame Cloud

Airtame Cloud je veľmi šikovná desktopová aplikácia, ktorá umožní a zjednoduší vzdialené spravovanie vášho alebo vašich Airtame zariadení. Je dostupná pre všetkých majiteľov a to úplne bezplatne. Pre používanie sa len veľmi jednoducho zaregistrujete.

TIP REDAKCIE
Je to tu! Google si od Apple „požičia“ extrémne praktickú funkciu, ktorou sa majitelia iPhonov chvália roky!

Prostredníctvom Airtame Cloud môžete kontrolovať stav jednotlivých zariadení (online/offline/streaming), meniť nastavenia jednotlivých alebo všetkých Airtame, sledovať pripojenie k sieti, kontrolovať IP adresy či stavy prístupových bodov.

Práca s Airtame Cloud je veľmi jednoduchá. Ak sa však ocitnete v slepej uličke, výrobca na svojich stránkach ponúka vynikajúce návody, ako s aplikáciou pracovať.

Ako začať?

V balení nájdete toto:

  • Samotný Airtame
  • Napájací microUSB kábel s redukciami podľa krajiny
  • Predlžovací HDMI kábel

S pripojením Airtame k zariadeniu a následným pripojením na Airtame sme mali drobné problémy, no nebola to žiadna katastrofa. Menej technicky zdatní používatelia by mohli mať so samotným pripojením a nastavením problém, no keďže je zariadenie určené ako B2B produkt, určitá technická zdatnosť je očakávaná.

Po pripojení Airtame napríklad k laptopu, ktorý disponuje len WiFi pripojením (ako to bolo v našom prípade), sa vám na obrazovke ihneď zobrazia kroky, ktoré budete nasledovať. Potom už len stačí Airtame pripojiť na lokálnu WiFi sieť a následne vyčkať, až si Airtame vytvorí svoju vlastnú WiFi, na ktorú sa budete zo smartfónu či desktopu pripájať. Prenášanie však funguje aj cez lokálnu sieť, na ktorú je zariadenie pripojené. Princíp prenosu je potom rovnaký ako pri Chromecast.

Ak sa chystáte využiť smartfón, stačí nájsť v obchode s aplikáciami aplikáciu Airtame a nainštalovať si ju. V nej sa vám ihneď objaví celý obsah vášho smartfónu – fotky a dokumenty. Po kliknutí na „Add account“ sa vám zobrazia možnosti zdieľania obsahu z vášho cloudového úložiska, ako napríklad DropBox, Google Drive či OneDrive.

A samotná prezentácia môže začať.

Záver

Ako som už spomínala vyššie, Airtame nie je vhodný pre domácich používateľov, tí by sa mali poobzerať niekde inde. Pre streamovanie v školách či v kanceláriách je však Airtame tou najvhodnejšou voľbou.

Podrobné informácie a poradenstvo nájdete na oficiálnej stránke Airtame, kde si ho tiež môžete zakúpiť za odporúčanú cenu 299 EUR. Cena sa však odvíja od zakúpeného množstva.