Ďalšie dielo vizionára bude mať už o pár hodín položené prvé základy. Vesmírna spoločnosť SpaceX hodlá zahájiť prvý ostrý test dávnejšie avizovaného satelitného systému Starlink, ktorý bude zatiaľ zahŕňať iba dva špeciálne internetové satelity.

Na obežnú dráhu Zeme ich 21. februára vynesie menšia nosná raketa Falcon 9. Jeden má názov Microsat-2a a druhý ten istý, len s písmenom „b“. Na palube bude však ešte jeden kúsok, španielsky satelit PAZ a zároveň aj hlavný náklad misie.

Starlink je jednou z viacerých vízií Elona Muska, ktorou chce poskytovať ľudom po celom svete rýchly či cenovo dostupný internet. Z dvoch satelitov sa totiž jedného dňa stane sofistikovaný systém viac ako 1 200 satelitov. Pôjde navyše až o 1 Gbps peklo priamo z nebies nad našimi hlavami.


Falcon 9 čaká odpal na štartovacej rampe 4E, pričom tá je súčasťou leteckej základne Vandenberg v slnečnej Kalifornii. Počasie je momentálne ideálne na 90 percent, čiže ak to tak vydrží, štart by mal prebehnúť podľa plánov. Šou začne o 15:17 (22. februára) nášho času. Viac na livestreame nižšie.