Elon Musk: Moderné rakety sú ako počítačové systémy, jeden veľký motor nestačí

Čím je ich viac, tým je k dispozícii viac rezerv.

Čím je ich viac, tým je k dispozícii viac rezerv. Presne to si myslí Elon Musk o moderných raketách a počte ich motorov, ktoré podľa jeho slov menia tradičný prístup vesmírneho priemyslu.

Falcon Heavy ich mal až 27, takže keby mu počas letu náhodou jeden prestane z ničoho nič fungovať, nič vážne by sa nemalo stať, pretože ho zachráni ďalších 26. Pokiaľ by ale bol raketový motor iba jeden, katastrofa je viac ako istá.

Musk túto veľmi rozumnú stratégiu prevzal od gigantov, ako je internetový gigant Google, píše Arstechnica, teda lepšie povedané od ich sofistikovaných počítačových systémov, ktoré netvorí jeden veľký počítač, ale viacero menších. Výhoda tu teda tkvie v tom, že ak náhodou jeden z nich prestane komunikovať s ostatnými, všetko bude fungovať aj naďalej, takže môžeme veselo používať internetový vyhľadávač, akoby sa nič nedialo.

Nový prístup

Od starého modelu je to odlišné z pohľadu prístupu, keď máte jednu veľkú vec a tá zrazu prestane fungovať, prestane s ňou fungovať aj celý systém,” uviedol pre web Arstechnica šéf spoločnosti SpaceX, čím mal na mysli vysokú efektivitu menších, no komplexnejších systémov. Preto si myslí, že “je lepšie používať viac menších motorov.

TIP REDAKCIE
VIANOCE 2021: Telekom prekvapuje, dáva 2x dáta aj 20 € kredit navyše!

Nástupca nosnej rakety Falcon Heavy, BFR, ich bude mať dokopy až 42.

Total
12
Zdieľaní
Total
12
Zdieľať