Lacný internet pre každého: SpaceX začína s budovaním satelitného systému Starlink

Vesmírna spoločnosť vizionára Elona Muska sa už o pár dní pustí do ďalšej náročnej úlohy.

Vesmírna spoločnosť vizionára Elona Muska sa už o pár dní pustí do ďalšej náročnej úlohy. Len krátko po úspechu nosnej rakety Falcon Heavy príde na rad vynesenie páru testovacích internetových satelitov, ktoré budú súčasťou sofistikovaného systému Starlink.

Ako píše CNET, SpaceX hodlá počas nadchádzajúcej misie využiť menšiu raketu Falcon 9, prostredníctvom ktorej dostane na orbitu Zeme dokopy až tri kúsky. O vedľajšom náklade sme počuli, ten hlavný reprezentuje španielsky satelit Paz.

Samotná šou by mala podľa dostupných informácií prebehnúť už túto sobotu, a to na vojenskej leteckej základni Vandenberg v Kalifornii. Motory čaká štart krátko po tretej poobede nášho času. Samozrejme, v prípade zlého počasia treba počítať s možným presunom.

Vedľajší náklad nosnej rakety, satelit Microsat-2a a Microsat-2b, poslúži na položenie prvých základov dlhšie avizovaného pripojenia cez satelitný systém, ktorému SpaceX hovorí Starlink. Prvá oficiálna zmienka o nízko nákladovom internete padla ešte v roku 2014, kedy sa potvrdený nápad Elona Muska postaral o poriadne mediálne tornádo.

TIP REDAKCIE
Nová platforma R4U inovuje realitný trh! Prináša množstvo praktických funkcií, vrátane interaktívnej mapky

Oba kúsky umožnia po vynesení na obežnú dráhu našej modrej planéty spustiť pilotný test bezdrôtovej konektivity v reálnych podmienkach. Postupom času by teda mali do vznikajúceho systému nad našimi hlavami pribudnúť aj ďalšie internetové satelity, aby tak mohla byť nová služba v portfóliu SpaceX pripravená na ostrú prevádzku už niekedy v polovici následujúcej dekády.

Total
19
Zdieľaní
Total
19
Zdieľať