Falcon Heavy píše históriu: Ozrutná raketa SpaceX má za sebou prvý let!

Pýcha vizionára Elona Muska nakoniec predsa len vzlietla.

Pýcha vizionára Elona Muska nakoniec predsa len vzlietla. Čoraz väčší časový posun štartu najskôr kazil nádeje, no keď vesmírna spoločnosť SpaceX začala tankovať palivo, optimizmus sa vrátil späť. Dámy a páni, Falcon Heavy má za sebou dlho očakávanú premiéru.

A vďaka tomu má Musk spolu s jeho spoločnosťou na krku veľmi vzácne prvenstvo – najsilnejšiu a zároveň aj najväčšiu fungujúcu raketu súčasnosti, ktorá je v službe. Legenda Saturn V nie je používaná už od 70. rokov, takže nezostáva nič iné, ako povedať, aby ste privítali nového kráľa vesmírnych rakiet.

Čo sa týka vrátenia hardvéru späť na Zem, do dokonalosti zostáva ešte posledný booster. Ak úspešne pristane na plávajúcej plošine, premiéra dopadne na jednotku s hviezdičkou.

AKTUALIZÁCIA 23:30 – Posledný pohonný systém zrejme skončil v oceáne. Stále však nie je nič oficiálne potvrdené.

AKTUALIZÁCIA 02:00, 7.2. – Už je, SpaceX potvrdzuje stratu stredného boosteru.

Úlohou prvej misie Falcon Heavy bolo dopraviť Tesla Roadster prvej generácie na takzvanú heliocentrickú obežnú dráhu, kde bude po boku Marsu krúžiť okolo Slnka. Tomu momentálne predchádza niekoľkohodinové krúženie okolo Zeme, po čom sa náklad vydá za jej hranice. Starmana a elektromobil následne čaká veľmi dlhý pobyt po vesmíre.

Pre nás je však dôležité to, že nosná raketa funguje, čiže je pripravená na trošku náročnejšie misie. Elon Musk preto týmto úspechom otvoril novú kapitolu vesmírneho priemyslu, ktorý nás vďaka cenovo dostupným letenkám už onedlho zoberie do iných kútov záhadného priestoru okolo našej modrej planéty.

TIP REDAKCIE
TOP 3: 3D tlačiarne za fantastické ceny, ktoré za to naozaj stoja
Pohľad z kamery vedľa Starmana

Vďaka rakete Falcon Heavy a jej dychberúcemu ťahu o veľkosti cez 22-tisíc kN môžeme naraz zobrať na Mars až takmer 17 ton nákladu. Časom to, samozrejme, pôjde citeľne hore (aj vďaka BFR), no dovtedy nám nezostáva nič iné, ako trpezlivo čakať na plody čoraz rýchlejšieho technologického napredovania.

Záznam z premiérového letu nájdete trošku nižšie.

Total
28
Zdieľaní
Total
28
Zdieľať