FOTO Jason Benjamin / flickr.com

Podobne ako Slovensko, tak aj Južnú Kóreu začali trápiť daňové úniky, za ktorými nestojí nikto iný ako virtuálne zmenárne s kryptomenami. Preto tam uskutočnili hneď niekoľko policajných zásahov, kde boli terčom celkom prekvapení prevádzkovatelia. 

A aby toho náhodu nebolo málo, začali sa pohrávať s myšlienkou, že zakážu obchodovanie s kryptomenami cez súčasné online zmenárne.

Existujú veľké obavy týkajúce sa virtuálnych mien a ministerstvo spravodlivosti v podstate pripravuje návrh zákona o zákaze obchodovania s kryptomenami prostredníctvom zmenárni,“ uviedol na margo nedávneho sledu udalostí minister spravodlivosti Park Sang-ki.

Ako informuje web The Guardian, prvá kryptomena Bitcoin kvôlu tomu zaznamenala v skorých ranných hodinách tak tvrdý pád, že z nej ubudlo viac ako 13 percent. Momentálne sa nachádza na úrovni okolo 13 500 amerických dolárov, no pred niekoľkými dňami malo toto číslo o asi 4 tisícky viac. Tam ale prepad ani zďaleka neskončil, pretože cena ešte stále klesá. A nejde iba o Bitcoin, problémy má aj taký Ethereum či Litecoin.

FOTO Keychain / flickr.com

Môžeme teba bez obáv povedať, že neustále väčší záujem širokej verejnosti o digitálny fenomén 21. storočia začína pomaličky, ale isto priťahovať pozornosť aj tých, ktorí majú na starosti štátne pokladnice. Prečo nie, v blízkej budúcnosti sa začnú obchody predbiehať v tom, kto zákazníkom ponúkne čo najpestrejšiu možnosť platby kryptomenou, a to pre štát znamená naozaj, ale naozaj obrovské množstvo daní navyše.

Čo ovplyvňuje hodnotu?

Hodnotu, alebo aj cenu kryptomeny, za ktorú sa internete predáva či nakupuje, určuje viacero dôležitých faktorov. Vplyv majú ako média, tak aj podpora zo strany prevádzok, čiže reštaurácií, obchodných reťazcov alebo miest, kde sú v ponuke služby. Ako sme ale teraz mohli vidieť na vlastné oči, nemalý vplyv majú i vlády.

TIP REDAKCIE
Facebook zakročil: Najväčšia sociálna sieť zakázala reklamy na kryptomeny

Ak je ich prístup pozitívny, ako napríklad v Japonsku, kde ešte počas minuloročného apríla legalizovali Bitcoin, čísla v takom prípade začnú rapídne rásť. Stačí pritom iba začať s udeľovaním licencií tomu, kto chce prevádzkovať legálnu zmenáreň, ktorá tie dane poctivo odvedie.