Ako sa volá prvá kryptomena a kto za ňou stojí?

Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Ripple a mnoho ďalších digitálnych mien, nazývaných aj kryptomeny, pomaličky, ale isto dobýja celý svet.

Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Ripple a mnoho ďalších digitálnych mien, nazývaných aj kryptomeny, pomaličky, ale isto dobýja celý svet. Odkiaľ sa však tento pozoruhodný fenomén digitálne éry vôbec zobral a kto s ním vlastne začal?

Na túto otázku existuje jednoznačná odpoveď – prvá kryptomena bola už spomínaný Bitcoin z roku 2009, za ktorým stojí dodnes neznámy tvorca, vraj z Japonska. Satoshi Nakamoto nikdy neodhalil svoju pravú identitu, preto sa s ním spája celkom bohatá kôpka špekulácií. Podstatné tu ale teraz je jeho prelomové dielo, nie to, o kom je reč.

Dielo Nakamota otvorilo bránu ďalším kryptomenám, pretože po mediálnom tornáde a popularizácii prvej z nich začali prichádzať ďalšie a ďalšie alternatívy, až sa z nich stalo niečo, čo je v týchto dňoch predmetom záujmu čoraz väčšieho množstva ľudí. Preto čoraz viac z nás vyhľadáva informácie, ktoré určitým spôsobom súvisia ako s Bitcoinom, tak aj s inými digitálnymi menami či virtuálnymi zmenárňami, ako je napríklad Coinbase.

Bitcoin

Hviezda uzrela svetlo sveta začiatkom roka 2009, kedy doteraz neznámy Satoshi Nakamoto oznámil, že “predstavuje Bitcoin, nový elektronický peňažný systém, ktorý využíva peer-to-peer sieť, aby eliminoval dvojnásobný výdaj. Je úplne decentralizovaný, bez servera alebo centrálnej autority.

Decentralizovaná mena znamená úplnú elimináciu dnes úplne bežných medzičlánkov, ako sú banky alebo štátne agentúry. Ich prácu tu nahrádzajú takzvaní ťažiči (alebo mineri) digitálnych mincí vrátane extrémne silného šifrovania, čiže matematiky a počítačov, ktoré títo ťažiči realizujú prostredníctvom svojho výpočtového výkonu. Bez neho by totiž nebolo možné zapísať transakciu do obrovskej účtovnej knihy, takzvaného blockchainu.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Netflix výrazne zvyšuje cenu svojho predplatného
Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať