Len pred pár mesiacmi písal tento kontroverzný robot históriu. Realisticky vyzerajúca Sofia dostala okrem občianstva už aj nohy, aby sa mohla pohybovať aspoň trošku ako my.

Sofia je schopná mnohých vecí. Dokáže konverzovať, má naozaj realistickú tvár, ktorá dokáže meniť výrazy, a pozrie sa vám dokonca aj do očí. Možno vám to príde mierne desivé, ale teraz jej už darovali aj nohy. Vie teda chodiť a dokáže sa bez nejakých vážnych problémov zas o niečo viac zaradiť medzi ľudí.

Sofia reprezentuje akýsi vzostup strojov, ktorý by mal spôsobiť prevrat vo vzťahoch medzi ľuďmi a technológiou. Bola vytvorená Davidom Hansonom, ktorý tvrdí: „Snažím sa vytvoriť geniálne stoje, také, ktoré majú väčšiu inteligenciu, tvorivosť, múdrosť a súcit ako my, ľudia.“ Jeho cieľom je dať robotom život.

Zdroj: stepfeed

Pokúša sa o to aj u Sofie, ktorá teda doplnila svoju fyzickú formu o nohy. To jej podľa doktora Bena Goertzela, hlavného vedca v Hanson, umožňuje prístup k celej škále ľudských skúseností, čo jej pomôže naučiť sa medzi nami žiť a pohybovať.

Sofiine nohy však zatiaľ veľmi ľudsky nevyzerajú

Na to, že sa Sofiu snažia urobiť čím viac realistickejšiu, u nôh zlyhali. Na veľtrhu CES 2018 v Las Vegas sa totiž premávala na nepekných a nevzhľadných končatinách. Boli príliš veľké a mechanické a ich pohyb nebol tiež najlepší. Pohybovala sa ako mohutná príšera, pomaly a ťažko. Sofia namiesto pohľadnej robotky, ktorá má vyzerať realisticky a žensky, vyzerala od pása dole skôr ako obyčajný robot.