Budúcnosť poľnohospodárstva? V Spojenom kráľovstve využívajú na zber úrody autonómne stroje

Moderné technológie okolo nás život robia jednoduchším, pestrejším a mnohokrát aj zaujímavejším. Tvoria podstatnú časť nášho každodenného života, či už ako predmet zamestnania alebo zábavy.

Moderné technológie okolo nás život robia jednoduchším, pestrejším a mnohokrát aj zaujímavejším. Tvoria podstatnú časť nášho každodenného života, či už ako predmet zamestnania alebo zábavy.

Práve zjednodušovanie náročnejších činností technológiami je v súčasnosti ťahané do čo najväčších dokonalostí. Ako napríklad aj tento robot, teda skôr autonómny traktor, ktorý pracuje na farme a vykonáva ťažkú prácu namiesto ľudských rúk.

Hands Free Hectare je experimentálna farma nachádzajúca sa v Spojenom kráľovstve a jej vedenie zabezpečujú výskumní pracovníci z Harper Adams University. Z tejto prvej robotickej farmy na svete bolo zozbieraných okolo 5 ton jarného jačmeňa. Samozrejme, všetku prácu mali na starosti autonómne traktory, ktoré sú navádzané dronmi – od výsevu, hnojenia, zberu vzoriek až po samotný zber.

Tím, ktorý za týmto prelomovým projektom stojí, si myslí, že by robotická technológia mohla vylepšiť zisk poľnohospodárstva, čo je pri stále rastúcej populácii priam nevyhnutné. Tím sa preto rozhodol vyriešiť autonómiu aj v tomto sektore, preto kúpili niekoľko menších poľnohospodárskych strojov, vrátane traktora, kombajnu či stroja na zber úrody. Následne stroje vybavili technológiami, ktoré umožnili ovládať ich bez prítomnosti obsluhy človeka.

TIP REDAKCIE
Tabletom Lenovo sa na Slovensku darí, majú nadpolovičný podiel na trhu

„V súčasnosti sú stroje využívané v poľnohospodárstve veľké, ktoré síce fungujú rýchlo a dokážu pokryť veľkú plochu, no sú nepresné,“ uviedol Martin Abell, jeden z členov tímu. „Malé stroje zas zaberú menšiu šírku, no sú naopak presnejšie.“

Tím Harper Adams plánuje použiť roboticky zozbieraný jačmeň na výrobu obmedzeného množstva „hands-free“ piva, ktoré bude darované partnerom projektu ako symbol vďaky a podpory.

Do budúcna plánujú svoj nápad vylepšiť a rozšíriť. A ktovie, možno sa o pár rokov budú po poliach preháňať autonómne traktory aj u nás.

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať