Toyota postaví mesto budúcnosti, bude v ňom testovať autonómne autá

2000 obyvateľov, 70 hektárov.

0
Foto: The Verge

Výrobcovia automobilov často využívajú veľké priestranstvá, na ktorých testujú prototypy svojich budúcich vozidiel. Ide zväčša o testovacie dráhy alebo napodobeniny aglomerácií s mestskými kulisami.

Japonská automobilka Toyota sa chystá vytvoriť niečo podobné, no s ďaleko väčším a komplexnejším presahom, informuje The Verge. Plány verejnosti predostrel na technologickom veľtrhu CES 2020 riaditeľ automobilky Toyota Akio Toyoda.

Od začiatku budúceho roka 2021 začne automobilka na úpätí hory Fudži budovať mesto budúcnosti. Pôjde o skutočné mesto, ktoré Toyota vybuduje na pozemku svojej bývalej fabriky s rozlohou približne 70 hektárov.

V meste nájde svoj nový domov 2000 obyvateľov. Časť bude tvorená zamestnancami výrobcu, ich rodinnými príslušníkmi a technologickými partnermi. Podobu mesta vytvorí známy dánsky architekt Bjarke Ingels.

Toyota nebude v meste budúcnosti experimentovať len s autonómnou dopravou a technológiami mobility budúcnosti. Experimentovať sa bude s inteligentnými domácnosťami, robotikou, architektúrou ulíc či ekológiou a energetikou.

Foto: The Verge

Domácnosti budúcich obyvateľov majú byť napríklad napájané z vodíkových palivových článkov, ktoré Toyota vyvíja a vyrába. Mesto budú tvoriť tri typy vzájomne prepojených ulíc, ktoré sa rozdelia podľa druhu prepravy.

Jedna poslúži rýchlym vozidlám, druhá pomalším prostriedkom, akými sú skútre, bicykle alebo kolobežky a tretí typ ulice zastúpi úlohu promenády so zeleňou určenej výlučne pre chodcov.

S každodenným životom bude obyvateľom pomáhať umelá inteligencia, pokročilé senzory pre sledovanie rôznych aspektov ako aj domáca robotika. Prototyp mesta budúcnosti pôsobí rozhodne zaujímavo. Snáď automobilka získa dostatok dobrovoľníkov, ktorí sa radi stanú jeho obyvateľmi.