sluchadla

RECENZIA JBL Everest Elite 750NC: S týmito slúchadlami budeš mať kľud od všetkých. Doslova

Slúchadlá s funkcionalitou aktívneho potláčania hluku (Active Noise Cancellation) sú čoraz atraktívnejšie. Len si to predstav, cestuješ vlakom, lietadlom alebo kľudne aj autom.

Slúchadlá s funkcionalitou aktívneho potláčania hluku (Active Noise Cancellation) sú čoraz atraktívnejšie. Len si to predstav, cestuješ vlakom, lietadlom alebo kľudne aj autom. Monotónny hluk, ktorý vydáva každý z týchto dopravných prostriedkov dokáže liezť na nervy. Viem to, sám dosť cestujem či už služobne alebo súkromne.

Mojou záchranou boli klasické štuplíky, ktoré ma úplne odizolovali od okolia. S kvalitou zvuku som vzhľadom na moju audiofilnosť nebol vždy spokojný. Potom sa mi naskytla možnosť otestovať novinku od JBL. Čítaj ďalej a poviem ti, ako fungujú a ako som s nimi bol spokojný v skutočných situáciách.

Slúchadlá JBL Everest Elite 750NC sú na Slovensku dostupné v dvoch farebných prevedeniach.

Slúchadlá, ktoré som testoval nesú označenie JBL Everest Elite 750NC. Ako ich názov napovedá (NC), ponúkajú spomínanú funkcionalitu aktívneho potláčania hluku. Nejde o najlacnejší pár slúchadiel, na Slovensku sa predávajú za odporúčanú cenu 299,00 €. Za svoje ťažko zarobené peniažky však dostanete nástroj, ktorý vám dá akúsi voľnosť v rozmýšľaní, v pohodlí, v sústredení sa. Presne to som potreboval. Poďme si však najprv opísať.

Azda najväčším negatívom noviniek od JBL je materiál, z ktorého sú vyrobené. Je to plast. Nedá sa to opísať nijak inak. Aj napriek tomu som však nezaznamenal žiadne problémy s ich samotnou kvalitou. Žiadne praskliny, žiadne vŕzganie, jednoducho nič čo by mi dávalo pocit, že sú akokoľvek nekvalitné. Akurát, pri takto drahých slúchadlách by som rád videl viac prémiovejších materiálov. Náušníky sú pokryté umelou kožou, ktorá je pohodlná a netlačí. Presne to čo pri cestovaní potrebujem. Zároveň musím dodať, že samotný rám slúchadiel, ktorého veľkosť si môžete nastaviť, je kovový, takže tam nehrozí možnosť odlomenia alebo podobného poškodenia. Zatiaľ teda celkom dobré. Uisťujem ťa, že odteraz to bude už len a len lepšie.

„Pod kapotou“ slúchadiel 750NC sa nachádzajú 40mm meniče s dynamickým rozsahom frekvenčnej odozvy 10 Hz – 22 kHz, čo je viac než bežný rozsah ľudského ucha. Slúchadlá sú zároveň vybavené Bluetooth konektivitou, takže žiadne káble, ktoré by ťa zbytočne obťažovali – perfektné pre rýchle presuny alebo jednoducho pre pohodlie v každej situácii. Ja som mal slúchadlá cez kábel pripojené len z jedného dôvodu. Chcel som vyskúšať či tam bude rozdiel v kvalite prehrávanej skladby. Zistil som, že pri Spotify, ktorý som používal najčastejšie žiaden, mnou počuteľný rozdiel, nebol.

Vnútri sa zároveň nachádza 850 mAh Li-ion batéria, ktorá má vydržať 15 hodín bezdrôtového nabíjania s aktívnym režimom ANC a až 20 hodín bez zapnutého ANC. Pri mojom používaní som dosiahol trošku nižší čas prehrávania, 14 hodín pri zapnutom ANC a 18 hodín pri vypnutom ANC. Stále však ide o perfektný čas, ktorý mi umožnil vychutnať si kľud bez toho, aby som sa každých 5 minút pozeral na stav batérie. Nabíjanie trvalo približne 2 a pol až 3 hodiny. Väčšinou som ich nechal zapnuté na nabíjačke cez noc a ráno som ich zabalil do batohu na cesty, takže v tom som problém nevidel.

Každopádne, ak by sa náhodou predsa len vybili, využiť môžeš 3,5mm jack, cez ktorý slúchadlá fungujú aj keď sú vybité.

Balenie: Šikovné riešenia zľahčujúce život

JBL je pri príslušenstve veľmi štedré. Naozaj, ponúkajú šikovne navrhnuté tvrdé puzdro, v ktorom schováš všetko čo k slúchadlám potrebuješ. V puzdre sa nachádza ešte jedno puzdierko (#puzdroception), kde sa nachádzajú kábliky a podobne. Ak by sa ti ich nechcelo zmotávať, použiť môžeš vnútorné vrecúško. Ja som to vzhľadom na fakt, že som 90 % času slúchadlá využíval v bezdrôtovom režime veľmi nevyužíval. Veľmi sa mi páčil aj malý nákres toho, ako majú byť slúchadlá v puzdre uložené. Nematuroval som nad tým ako ich poskladať aby sa tam vošli čím som nestratil čas a hlavne nervy.

TIP REDAKCIE
SÚŤAŽ s TECHBYTE: Vyhraj nadupanú kolobežku Navee N65 s dojazdom 65 km v hodnote 649 €!

Keď už som pri tom skladaní, slúchadlá sú relatívne kompaktné. Náušníky, resp. celá časť konštrukcie, na ktorých sú pripevnené sa ohýba až o 90 stupňov. Na stolíku či v spomínanom balení ich teda môžeš mať „naplocho“.

Tak to teda zhrňme. V puzdre nájdeš ešte jedno puzdierko, v ktorom sa nachádza 3,5mm kábel pre prípad, ak by sa ti slúchadlá vybili, micro USB kábel pre nabíjanie a rozdvojku pre využitie v niektorých lietadlách.

ANC: Mimo realitu

Hlavným lákadlom Everest Elite 750NC je pochopiteľne a jednoznačne ich schopnosť vypnúť okolitý hluk. Doslova. Inak rušné lietadlo sa razom zmenilo na oázu ticha. Ak by nebolo toho nepohodlného sedadla, dokázal by som si cestu lietadlom doslova užiť.

Samozrejme, funkcia ANC ťa úplne vytrhne z reality, takže nepočuješ nielen krik detí, ale ani oznámenia posádky. Vzhľadom na to, že som podľa času vedel či tam som alebo nie mi to nevadilo. Každopádne, JBL vyriešil aj tento „problém“. V aplikácii na smartfón, cez ktorú slúchadlá ovládate je niekoľko nastavení ANC. Na výber máš úplne potlačenie hluku alebo len čiastočné (slabé, stredné a silné). Ak ti teda nevyhovuje úplná izolácia, môžeš do uší prepustiť aspoň čiastočný okolitý hluk.

Aplikácia: Všetko v jednom, pekne prehľadne

Na rozdiel od iných slúchadiel má JBL aj vlastnú aplikáciu, ktorú som už spomenul vyššie. Pomocou nej si môžeš nastaviť intenzitu ANC či nastavenia ekvalizéru. Milovníci basov si určite prídu na svoje. V nastaveniach je pre nich pripravený špeciálny režim, ktorý som, priznávam, využíval často aj ja.

Samozrejme nechýba ani možnosť vytvoriť si vlastné nastavenie ekvalizéru. Ak máš rád špecifické nastavenie basov, stredov či výšok, máš možnosť pohrať sa s tým.

Zaujímavá je aj funkcia JBL TrueNote. Tvar ušného kanálika je iná u každého z nás. TrueNote dokáže upraviť frekvenčnú odozvu tak, aby do ucha prúdil ten najčistejší a najvyváženejší zvuk, aký len môže. Celý proces je pritom automatizovaný, takže ty si ani nevšimneš, že sa niečo zmenilo. Jednoducho len dostaneš tak kvalitný zvuk, aký sa dá.

 

Na slúchadlách sa nachádza aj programovateľné tlačidlo, ktoré si môžeš nastaviť podľa seba. Ja som ho nastavil na prepínanie sa medzi zapnutým ANC a vypnutým ANC.

Zvuk: Zážitok, ktorý nebudeš chcieť, aby skončil

Ako som už spomenul, Everest Elite 750NC som použil v rôznych situáciách. Cestou vlakom do Bratislavy, cestou lietadlom do Reykjavíku, v autobuse, v aute, pri pozeraní filmov, počúvaní hudby. Jednoducho, všade, kde sa dalo. Ani raz som si nepovedal, že, viete čo? Mohli by byť aj lepšie. Ani raz. Vyhovovali mi v kvalite zvuku, pohodlí nosenia a celkovo vo flexibilite.

Najväčšou konkurenciou pre Everest Elite 750NC sú pochopiteľne BOSE QC35, ktoré sú kvalitnou ANC a zvuku na podobnej úrovni. Sú však o 70 € drahšie.

Záverom: Všade so sebou

Ak by som to teda mal zhrnúť. Everest Elite 750NC od JBL sú vynikajúcim nástrojom pre kohokoľvek kto často cestuje. Stačí, že cestuješ len autobusom či vlakom a okamžite si všimneš skok v kvalite a pohodlí. K tomu si pribaľ ešte vynikajúcu aplikáciu, dobrú výdrž batérie, neskutočný hudobný zážitok a technológiu TrueNote ktorá vie zmerať tvar ušného kanálika na základe čoho nastaví frekvenčnú odozvu a máš kombináciu, ktorej sa nebudeš chcieť vzdať.

Viac informácií o JBL Everest Elite 750NC  a ostatných produktoch JBL nájdete na www.jbl.sk.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať