video nasa spacex iss crew dragon autonomne zakotvila vesmirna lod

VIDEO: Vesmírna loď Crew Dragon od SpaceX autonómne zakotvila na ISS

Vesmírna loď Crew Dragon úspešne zakotvila na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Vyzerá to tak, že jej autonómny systém funguje na jednotku.

Vesmírna loď Crew Dragon zameraná na prepravu pasažierov úspešne zakotvila na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Vyzerá to tak, že jej autonómny systém funguje na jednotku.

Vesmírna loď ďalšej generácie vyštartovala z Kennedyho vesmírneho centra NASA na Floride v sobotu ráno. K Medzinárodnej vesmírnej stanici sa priblížila v nedeľu ráno a jej autonómne systémy zvládli pristátie obdivuhodne. Pre misiu Crew Dragon je takýto úspech ďalším historickým momentom, pretože tentokrát zakotvila loď v porovnaní s predchádzajúcimi misiami úplne odlišne.

“Dragon sa pod ISS v podstate vznášal,” tvrdí Hans Koenigsmann, viceprezident misie spoločnosti SpaceX. “Môžete vidieť, ako sa pohybuje tam a späť a potom úspešne pristane.” Systém pristávania je teda aktívny, loď zakotví na ISS bez pomoci ramena a úplne sama. Crew Dragon tak ale urobila až po návšteve mnohých iných miest mimo stanice použitím svojich trysiek.

[irp]

Čo bude ďalej?

Astronauti, ktorí sa momentálne nachádzajú na palube ISS po pristátí Crew Dragon otvorili poklop, ktorý spájal ISS a Dragon z vnútra stanice. Akonáhle sa dostali dnu, privítala ich figurína od SpaceX, Ripley. O 4 dni sa Crew Dragon znova pustí na cestu späť na Zem a dotkne sa Atlantického oceánu.

Total
5
Zdieľaní