Zdroj: Palmtop Hi-Fi Blog

Vesmírna loď Crew Dragon zameraná na prepravu pasažierov úspešne zakotvila na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Vyzerá to tak, že jej autonómny systém funguje na jednotku.

Vesmírna loď ďalšej generácie vyštartovala z Kennedyho vesmírneho centra NASA na Floride v sobotu ráno. K Medzinárodnej vesmírnej stanici sa priblížila v nedeľu ráno a jej autonómne systémy zvládli pristátie obdivuhodne. Pre misiu Crew Dragon je takýto úspech ďalším historickým momentom, pretože tentokrát zakotvila loď v porovnaní s predchádzajúcimi misiami úplne odlišne.

„Dragon sa pod ISS v podstate vznášal,“ tvrdí Hans Koenigsmann, viceprezident misie spoločnosti SpaceX. „Môžete vidieť, ako sa pohybuje tam a späť a potom úspešne pristane.“ Systém pristávania je teda aktívny, loď zakotví na ISS bez pomoci ramena a úplne sama. Crew Dragon tak ale urobila až po návšteve mnohých iných miest mimo stanice použitím svojich trysiek.

TIP REDAKCIE
Starship v plnej paráde: Elon Musk opäť ukázal pýchu SpaceX

Čo bude ďalej?

Astronauti, ktorí sa momentálne nachádzajú na palube ISS po pristátí Crew Dragon otvorili poklop, ktorý spájal ISS a Dragon z vnútra stanice. Akonáhle sa dostali dnu, privítala ich figurína od SpaceX, Ripley. O 4 dni sa Crew Dragon znova pustí na cestu späť na Zem a dotkne sa Atlantického oceánu.