kryptomeny

Razia proti ťažiarom na Ukrajine: Polícia zabavila 3 800 kusov PS4 a 500 grafických kariet

Neobvyklý spôsob ťažby.

Ťažba kryptomien nie je dostupná záležitosť, pokiaľ to s ňou niekto myslí naozaj vážne. Potrebný je poriadny hardvér, ktorý však nesmie mať príliš vysokú spotrebu. Náklady na energiu by jednoducho nemali prevyšovať zisky z vydolovaných virtuálnych pokladov.

Na ťažbu kryptomien sa väčšinou využívajú výkonné grafické karty, čím viac ich miner má k dispozícii, tým lepšie. Zvyšujúci sa záujem o ťažbu kryptomien spôsobil, že je na trhu nedostatok grafických kariet, čo prirodzene neteší hráčov hier.

Kryptomeny sa prekvapivo dajú ťažiť aj na herných konzolách, ako ukázalo nedávne odhalenie ukrajinskej polície, o ktorom informuje portál Wccftech. Bezpečnostné zložky našli v jednom ukrajinskom meste farmu, na ktorej virtuálne meny ťažilo až 3 800 konzol PlayStation 4. Úrady okrem toho zabavili 50 procesorov a 500 grafických kariet.

Enormný účet za elektrinu

Nelegálnu ťažobnú operáciu sa podarilo odkryť vďaka enormnému odberu elektrickej energie. Spotrebu sa mineri snažili zamaskovať falošnými elektromermi, čo sa im však nepodarilo. Pri danej zostave musel byť odber z distribučnej siete skutočne masívny.

TIP REDAKCIE
Hráči presedlávajú na Windows 11: Nový OS má na Steame viac ako 10 % zastúpenie
ťažba
Ťažba kryptomien prebiehala v starej hale. Foto: ssu.gov.ua

Konzola PlayStation 4 nie je zrovna najvhodnejším zariadením na ťažbu kryptomien. Ak však máte elektrickú energiu zadarmo, ťažba sa razom stáva podstatne výhodnejšou. Server Tom’s Hardware spresňuje, že ťažba prebiehala v ukrajinskom meste Vinnycia, ktoré má cez 370 000 obyvateľov. Páchatelia si pre svoju činnosť vybrali starý sklad, kde sa napojili na elektrickú sieť mesta.

Aké tresty páchateľom hrozia, nie je známe. Zaujímavé je ale vyčíslenie škôd – účet za ukradnutú elektrickú energiu. Úrady odhadujú, že pri danej hardvérovej zostave mohli páchatelia spotrebovať každý mesiac elektrinu za 150 000 až 220 000 eur (po prepočte).

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať