Budúcnosť medicíny? Kosti zo skla, ktoré sú vraj lepšie ako naše vlastné

Britskí chirurgovia tvrdia, že bio sklo nie je len silnejšie ako kosť, ale môže sa aj ohýbať a bojovať s infekciami. Presne tak, bio sklo. Prečo bio?

Britskí chirurgovia tvrdia, že bio sklo nie je len silnejšie ako kosť, ale môže sa aj ohýbať a bojovať s infekciami.

Presne tak, bio sklo. Prečo bio? Ak by ste do ľudského tela vložili obyčajné klasické sklo, v podstate by ho telo neprijalo. Preto americký vedec Larry Hench vynašiel bionický materiál, ktorý by ľudské telo neodmietlo. Okamžite ho vzal do Británie, kde boli uskutočnené najrevolučnejšie inovácie v oblastiach ortopedickej chirurgie alebo zubného lekárstva.

Posledných 10 rokov bolo bio sklo používané len vo forme prášku, na zocelenie najmenších zlomenín, alebo ako kľúčová zložka pasty Sensodyne. Tá pri rozpúšťaní uvoľňuje ióny ktoré sa nalepia na zub a tie postupom času zabezpečujú jeho obnovu.

Vedci však cítia, že dnešné aplikácie bio skla sú len malá vzorka toho, čo by s týmto materiálom bolo možné dokázať. Vyvíjajú sa  nové klinické produkty, ktoré by mohli spôsobiť prevrat v chirurgii kostí a kĺbov ako nikdy predtým. A tým má byť vec pomenovaná „bouncy bioglass“. To je podobné dnešnému bio sklu s jediným háčikom: jemné zmeny v chemickom zložení zapríčinili, že už nie je krehké. Namiesto sa odráža ako loptička, čiže je neuveriteľné ohybné.

Zmyslom tohto je, že materiál môže byť vložený do škaredo zlomenej nohy a tak niesť váhu pacienta, ktorý môže chodiť bez bariel a bez potreby ďalších kovových kolíkov alebo implantátov pre podporu. V tom istom čase bude toto bio sklo stimulovať a riadiť obnovu kosti, až sa napokon pomaly a prirodzene prispôsobí telu.

TIP REDAKCIE
Závidieť nám môžu aj vo svete: Mobilonline z Lučenca otvoril najekologickejšiu predajňu široko ďaleko

Ďalšia alternatíva bio skla je vyrobiť jeho oveľa mäkšiu až gumovú formu, ktorá by slúžila na obnovu chrupavky. Tento problém aktuálne chirurgovia naprávajú postupom nazývaným mikrofraktúra. Výsledky však nie sú postačujúce, keďže mnohí atléti zistili, že problém sa po niekoľkých rokoch vrátil späť.

Riešením by mohlo byť bio sklo vytlačené 3D tlačiarňou a potom vsunuté do akejkoľvek diery v chrupavke. Ak má telo materiál prijať, musia sa zachovať všetky prirodzené vlastnosti chrupavky. „Simulujeme chôdzu, ohýbanie a všetky pohyby, ktoré koleno robí a uisťujeme sa, že bio sklo skutočne zachováva zvyšok kĺbu a správa sa tak ako má. Ak to bude fungovať, pokročíme k zvieracím a potom ku klinickým skúškam,“ hovorí Jones pracujúci v Imperial College v oddelení materiálov.

Zatiaľ sa nikomu nepodarilo replikovať mechanické vlastnosti chrupavky a Jones si myslí, že práve s bio sklom to dokážu. Ak všetko pôjde podľa plánu a vykonajú sa bezpečnostné testy, tento revolučný materiál by sa mohol dostať do kliniky v najbližších 10 rokoch.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať