Snívaš o tom, že sa pozrieš do vesmíru? Tvoj sen sa možno stane motiváciou pre to, aby si začal navštevovať posilňovňu a poriadne na sebe zamakal. Vesmírny turizmus znie síce lákavo, no po všetkom, čím si jeho účastníci budú musieť prejsť, si možno jeho návštevu rozmyslíš.

Na to, aby turisti dokázali zvládnuť vesmírne prostredie budú potrebovať nielen dôkladné oboznámenie a informovanie o priebehu celej akcie, ale dokonca aj fyzický tréning. Budú teda musieť byť dostatočne fit, aby sa do vesmíru vôbec dostali. Cvičiť však budú musieť pred, počas a aj po absolvovaní vesmírneho letu. Jednoducho povedané, do vesmíru ťa nikto nepustí pokiaľ nebudeš zodpovedať určitým fitness požiadavkám.

Plávanie v skafandri, presný vek a dokonalý krvný tlak

Fitness a zdravotné požiadavky sú náročné, ako aj samotný tréning. Napríklad, NASA do svojich radov zvažuje len tých uchádzačov, ktorí majú krvný tlak pod 140/90. Takýto tlak majú len dve tretiny Američanov. Ideálny vek pre let do vesmíru, ktorý preferuje napríklad ESA, je 27 až 37 rokov. Ak sa aj takýto človek nájde, tréning vôbec nie je lahoda. V prvom mesiaci musí kandidát preplávať 75 metrov bez toho, aby zastavil, a potom túto vzdialenosť preplávať znova, no v 127 kilogramovom skafandri a topánkach.

TIP REDAKCIE
V Arizone vylepšili teleskop: Poskytne nám najdetailnejšiu mapu vesmíru v 3D

Aj napriek tomu, že je tréning veľmi náročný, je veľmi dôležitý

Prelet atmosférou dvojnásobnou rýchlosťou zvuku vrhá na ľudské telo obrovský tlak. Na rozdiel od nulovej gravitácie – tá totiž koná presný opak. Bez neustáleho tlaku, ktorý na naše telo vyvíja práve gravitácia, mladým a zdravým astronautom rednú kosti až 12-krát rýchlejšie, ako starším dospelým tu, na Zemi. Vo vesmíre a nulovej gravitácii nemusia astronauti vynaložiť nijaké úsilie na pohybovanie sa, a tak sa svaly a dokonca aj srdce oslabia. Tréning, ktorý je teda pre vesmírne výlety nevyhnutný, dokáže vylúčiť tieto a množstvo ďalších nežiadúcich účinkov na naše zdravie.