solarny panel

Veterné turbíny aj solárne panely je možné ľahko hacknúť a spôsobiť tak výpadok

Éra obnoviteľných zdrojov energie nie je iba o pozitívach.

Odborníkom sa podarilo zistiť, že výrobcovia jednej dôležitej súčasti energetických systémov nedbajú na digitálnu bezpečnosť, a vďaka tomu poskytujú kriminálnikom so zlými úmyslami obrovskú voľnosť.

Éra obnoviteľných zdrojov energie nie je iba o pozitívach – ak je raz niečo napojené na digitálnu diaľnicu, čiže internet, stáva sa potenciálnym terčom hackerov. A presne to hrozí aj tým, ktorí využívajú zelenú energiu buď z vetra alebo slnečných lúčov.

Ako informuje web Technology Review, špičkový odborník na bezpečnosť z Holandska, Willem Westerhof, zistil, že dostať sa do útrob citlivého meniča nie je až taký problém, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať. Tieto zariadenia slúžia, ako už napovedá samotný názov, na premenu jednosmerného prúdu na striedavý, ktorý môže potom veselo poputovať do elektrickej siete.

Nie jeden, ale viacero výrobcov

Westerhof sa však dokázal dostať do rôznych modelov od rôznych výrobcov, takže nejde iba o ojedinelý problém jednej spoločnosti. Prostredníctvom svojho počítača a internetu vedel nadobudnúť vzdialený prístup k spomínaným meničom prúdu, čo mu poskytlo moc meniť parametre a spôsobiť tak niekomu bez akéhokoľvek vedomia o situácii nemalú škodu.

Ako to ale dokázal, samozrejme, verejne neprezradil. Mohol by tak vytvoriť príležitosť pre šikovných kyberkriminálnikov. Dobrou správou ale je, že jeden z výrobcov, tentokrát z Nemecka, už stihol priznať chybu a prisľúbil skorú nápravu.

Total
2
Zdieľaní