Kvantový akcelerometer

Táto vec vraj nahradí GPS: Kvantový akcelerometer určí polohu aj bez signálu

Vyzerá to tak, že je na obzore koniec éry, kedy sme využívali pre presnú lokalizáciu konvenčné satelitné systémy, ako je napríklad GPS.

Vyzerá to tak, že je na obzore koniec éry, kedy sme využívali pre presnú lokalizáciu konvenčné satelitné systémy, ako je napríklad GPS. Vedci totiž zostrojili niečo, čomu možno hovoriť prenosný kvantový akcelerometer, aby ich po dokončení náročného vývoja jedného dňa nahradil.

V čom sa teda skrýva mágia tejto veľmi zaujímavej vecičky? Ako informuje server Teslarati, všetko je to o kombinácii laseru a extrémne chladných atómov, vďaka ktorej dokáže akcelerometer určiť našu polohu. A to s takou presnosťou, akú vie momentálne poskytnúť iba kvantová mechanika.

Demonštrácia pokročilej GPS alternatívy prebehla počas podujatia National Quantum Technologies Showcase 2018 v Londýne. Zúčastnení tak mali jedinečnú príležitosť vidieť, ako technologický výdobytok 21. storočia vôbec funguje a čoho všetkého je schopný.

Za kvantovým akcelerometrom stoja vedci z prestížnej Imperial College London a odborníci zo špičkovej spoločnosti M Squared, ktorá sa zameriava na fotoniku aj kvantovú mechaniku.

Na rad prídu aj smartfóny

Kedy sa ho ale dočkáme v spotrebnej elektronike? Keďže zatiaľ existuje iba fyzicky rozmerná verzia pre dopravné prostriedky, ako sú lode alebo vlaky, tak to nejaký ten čas ešte určite potrvá.

Postupným technologickým pokrokom dospejeme až k takej veľkosti, že ju nebude problém natlačiť do útrob kompaktnej konštrukcie nadchádzajúcich mobilných telefónov. Tým urýchlime lokalizáciu, presnosť určovania polohy a zároveň porastie i úroveň bezpečnosti, pretože prestane prebiehať bezdrôtová komunikácia so satelitom.