Android

Android čaká dôchodok: Google už dva roky pracuje na novom systéme

Celkom početná skupinka špičkových softvérových inžinierov z radov internetového giganta pracuje na nástupcovi operačného systému Android.

Celkom početná skupinka špičkových softvérových inžinierov z radov internetového giganta pracuje na nástupcovi operačného systému Android. Cieľ ambiciózneho projektu Fuchsia spočíva vo vytvorení modernejšej alternatívy s hlbokou integráciou umelej inteligencie, ktorá by mala stáť na čoraz populárnejšej hlasovej interakcii.

Po takmer desiatich rokoch od vydania prvej verzie začína internet zaplavovať dôveryhodne vyzerajúci únik informácií o úplne novom systéme ako pre smartfóny, tak aj pre celý rad inej spotrebiteľskej elektroniky vrátane počítačov.

To, čo môže jedného dňa plnohodnotne nahradiť Android, by malo riešiť jeho hlavné nedostatky, pretože ten už dnes nestíha držať krok s čoraz osobnejšou elektronikou. Bloomberg píše, že Google preto zameriava pozornosť predovšetkým na hlasové príkazy, strojové učenie a frekventovanejšie bezpečnostné aktualizácie.

Vývoj alternatívy so zatiaľ neznámym názvom prebieha už viac ako dva roky, a to pod veľmi prísnym stupňom utajenia. Na operačnom systéme pracuje až okolo sto ľudí, pričom ich počet neustále rastie. Projekt Fuchsia je navyše v štádiu, kedy už mohli na novej softvérovej platforme realizovať testovanie kompatibilných aplikácií.

Ak pôjde všetko podľa plánov, Android čaká počas nadchádzajúcich piatich rokov dôchodok.

Platenie licencií?

Je však otázne, aký biznis model Google tentokrát použije. Do úvahy tu vzhľadom k nedávnym udalostiam na území starého kontinentu pripadajú kontroverzné licencie, ktoré môžu spôsobiť, že porastú ceny mobilných telefónov. Zdvihli by totiž náklady.

Pri systéme Android nemuseli výrobcovia smartfónov platiť žiadne licenčné poplatky, no to sa potom odrazilo na predinštalovaných aplikáciách online služieb alebo hlbšej integrácii internetového vyhľadávača giganta. A keďže tak porušoval európske protimonopolné zákony, Európska komisia mu v priebehu tohto týždňa naparila rekordnú pokutu vo výške 4,4 miliardy eur.