Prieskum hovorí jasne: Zamestnanci oveľa lepšie znášajú, keď ich nahradí robot

Obecne ľudia lepšie vnímajú, keď sú pracovníci nahradení ľuďmi. Úplne iný výsledok však vychádza v momente, keď je reč o vlastných pracovných miestach.

Strata zamestnania nikoho priveľmi nepoteší. Najhorší pocit však prichádza, keď konkrétny pracovník zistí, že o svoje miesto neprišiel kvôli prebytočnému počtu zamestnancov, ale bol len jednoducho nahradený “čerstvou silou”. Podľa najnovších prieskumov by však nával negatívnych emócií bol oveľa menší v prípade, keby ho nahradil robot.

Ako už poznamenal server ScienceDaily, s tvrdením prichádza Technická univerzita v Mníchove a Erazmová univerzita v Rotterdame, ktoré spolu pracovali na štúdii týkajúcej sa psychológie človeka pri strate zamestnania.

Obecne ľudia lepšie vnímajú, keď sú pracovníci nahradení ľuďmi, nie strojmi. Úplne iný výsledok však vychádza v momente, keď je reč o vlastných pracovných miestach. Štúdie preukázali, že drvivá väčšina ľudí by na svojej už bývalej pozícii “radšej” videla robota ako iného človeka.

Človek sa porovnáva s človekom, nie so strojom

Dôvod, prečo je pre ľudí menej znepokojivé vidieť na svojom bývalom mieste robota alebo inteligentný softvér, je veľmi jednoduchý. Človek totiž sám seba porovnáva viac s ľuďmi ako s robotmi. Keď jeho prácu po novom vykonáva len kopa súčiastok, sebavedomie či ego neutrpia taký zásah ako v prípade, keby ju vykonával tvor z mäsa a kostí.

“Aj keď stratu zamestnania zapríčiní príchod nových technológií, ľudia celú situáciu stále posudzujú v sociálnom kontexte,” tvrdí Christoph Fuchs, profesor a jeden z autorov štúdie. “Pri snahe vysporiadať sa s obrovskými zmenami vo svete pracujúcich za účelom minimalizovania narúšania spoločnosti je dôležité porozumieť týmto psychologickým efektom.”

Total
26
Zdieľaní
Total
26
Zdieľať