Slovenský priemysel čelí štvrtej najvyššej cene za elektrickú energiu v celej Európskej únii. Drahšie je to už len v Írsku, na Cypre a v Nemecku. Domáce firmy preto celkom oprávnene požadujú zavedenie nákupu zelenej elektriny priamo od výrobcov. Háčik je v tom, že tomu momentálne bránia poplatky a byrokracia. Rezort hospodárstva pod vedením Denisy Sakovej plánuje situáciu riešiť zjednodušením legislatívy v rámci jesenného balíčka. Ten bude podľa všetkého orientovaný na prorastové opatrenia. Informujú o tom Správy STVR.
Náklady na elektrickú energiu sú pre slovenské továrne čoraz viac neúnosné. Zástupcovia domáceho priemyslu upozorňujú, že podniky platia v rámci Európskej únie štvrtú najvyššiu cenu za dodávky elektriny. V celoeurópskom rebríčku ich predbiehajú len tri štáty, konkrétne Írsko, Cyprus a Nemecko.
Pochopiteľne, tento stav vášne poškodzuje konkurencieschopnosť slovenských firiem na medzinárodnom trhu. Priemyselníci vidia riešenie problému v podstatne otvorenejšom prístupe k obnoviteľným zdrojom energie (OZE). Požadujú hlavne možnosť nakupovať zelenú elektrinu priamo od jej samotných výrobcov, teda bez zbytočných sprostredkovateľov. To totiž uľahčí nielen administratívu, ale aj spravovanie nákladov. Tomuto efektívnemu biznis modelu však v súčasnosti bránia dve veci, a síce vysoko nastavené poplatky a prebytočná byrokracia.
Podnikatelia sa pritom ukazujú prstom na zahraničie, kde tento systém funguje už dlhšie a bez problémov. Príkladmi môžu byť Austrália či dokonca India. V týchto krajinách dokáže kombinácia slnečnej energie, veternej energie a batériových úložísk generovať elektrinu za výrazne nižšie (a stabilnejšie) ceny pre koncových odberateľov.
Podľa Alexandra Matušeka, prezidenta Zväzu automobilového priemyslu SR, je modernizácia energetiky priam nevyhnutná. Ekologickejší prístup k výrobe totiž už dnes striktne vyžadujú samotné materské automobilky. Všetky fabriky, ktoré pôsobia na území Slovenska, už zelenú energiu vo svojich prevádzkach aktívne využívajú, pričom rovnaký prístup čoraz častejšie vyžadujú aj od celej siete svojich dodávateľov a subdodávateľov. Samotná priaznivá cena a vysoká kvalita dodaných komponentov už v modernom dodávateľskom reťazci skrátka nestačia.
Vysoké poplatky za prevádzku veľkých zdrojov
Hoci prechod na zelenšiu priemyselnú výrobu podporuje aj samotná Európska únia, nové kapacity obnoviteľných zdrojov na Slovensku pribúdajú veľmi pomaly. Hlavným kameňom úrazu je podľa expertov regulačná politika. Člen výkonného výboru Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky Ján Lacko vysvetlil, že regulátor okrem povinného poplatku za pripojenie do siete predražuje aj samotnú prevádzku veľkých ekologických zdrojov. Ako presne? Konkrétne prostredníctvom takzvaného poplatku za prístup do sústavy.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) však odmieta prijať kritiku. Vo svojom oficiálnom vyhlásení reagoval, že svojou aktuálnou regulačnou politikou v plnej miere podporuje rozumný a vyvážený rozvoj obnoviteľných zdrojov na domácom trhu. S tým je podľa úradu spojené aj plnohodnotné využívanie dlhodobých zmlúv na priamy nákup elektriny, ktoré sú v priemysle známe pod skratkou PPA (Power Purchase Agreement).

Štát sľubuje zmeny, no až na jeseň
Do nezhody medzi priemyslom a regulátorom sa chce priamo vmiesiť ministerstvo hospodárstva. Sľubuje zlepšenie podmienok a priamu podporu dohôd medzi výrobcami elektrickej energie a samotnými priemyselnými podnikmi. Balík, ktorý bude obsahovať tieto opatrenia, však plánuje predstaviť až v rámci jesenného balíčka prorastových opatrení.
Ministerka hospodárstva Denisa Saková uviedla, že niektoré procesy už v rámci energetického zákona uľahčili. Legislatívu nastavili tak, že o vybraných podmienkach môže operatívne rozhodovať priamo vláda prostredníctvom svojich nariadení. Týka sa to napríklad presného vymedzenia okruhu zraniteľných odberateľov, vďaka čomu bude štát schopný pružne reagovať na aktuálny vývoj na trhu s energiami.
Samotní zástupcovia priemyselných podnikov vítajú aktívny záujem zo strany ministerstva hospodárstva. Zároveň však pripomínajú, že čas stále hrá proti nim, nie v ich prospech. Bez širšieho zapojenia obnoviteľných zdrojov energie a bez garancie čistých dodávok nebude hospodárstvo schopné prilákať nových zahraničných investorov. Pre mnohých z nich je totiž uhlíková neutralita (nulové emisie) jedným z absolútne základných kritérií, na základe ktorých posudzujú, kam presne nalejú svoj kapitál.

