Magazín The Hollywood Reporter potvrdil to, čoho sa bál asi každý vášnivý hráč, ktorý je zároveň zberateľom. Štúdio Rockstar Games momentálne neplánuje vydať očakávané GTA VI na fyzickom disku, a to ani mesiace po premiére. Predobjednávky z tohto týždňa odhalili, že krabice v obchodoch budú obsahovať iba digitálny kód na stiahnutie, čo však sklamalo nielen zberateľov, ale aj fanúšikov bazárového predaja. Informuje o tom server Wccftech.
Okolo GTA VI je v posledných dňoch mimoriadne rušno. Po tom, čo vydavateľstvo začiatkom tohto týždňa konečne spustilo oficiálne predobjednávky, zasiahla komunitu poriadne studená sprcha. Zákazníci sa totiž z detailov predaja dozvedeli, že ak si aj kúpia hru v klasickom kamennom obchode, domov si odnesú iba plastovú krabičku s papierovým kupónom a digitálnym kódom na stiahnutie. Žiadny Blu-ray disk sa vo vnútri nenachádza a ani nachádzať nebude.
Pochopiteľne, toto zistenie okamžite vyvolalo obrovskú vlnu sklamania, najmä u hráčov, ktorí si potrpia na fyzické zbierky alebo plánovali hru neskôr predať na bazáre.
Hoci sa v herných kruhoch objavili optimistické špekulácie o tom, že by sa disky predsa len mohli objaviť v dodatočnom decembrovom predaji, realita je iná. Uznávaný a overený zdroj z prostredia zábavného priemyslu, magazín The Hollywood Reporter, priniesol definitívne rozuzlenie tejto debaty. Podľa ich zdroja, ktorý má priame informácie z interných plánov vývojárov, Rockstar Games v súčasnosti nemá žiadne plány na predaj fyzických diskov pre GTA VI. Toto rozhodnutie platí ako pre samotný deň oficiálneho vydania, tak aj pre nasledujúce mesiace po ňom.
Len digitálne. Ale prečo?
Celá táto kontroverzná debata pritom odštartovala už začiatkom tohto roka, kedy poľský herný portál PPE priniesol prvú znepokojujúcu správu. Podľa ich vtedajších informácií plánovali spoločnosti Rockstar a Take-Two Interactive čisto digitálny štart, pričom hlavným argumentom malo byť prísne utajenie príbehu a snaha zabrániť predčasným spojlerom pred oficiálnym spustením. Vydavateľstvo síce tieto informácie v tom čase hmlisto popieralo, no spustenie predobjednávok ukázalo, kde presne leží pravda.
Vydavateľstvo Take-Two sa pri tomto radikálnom kroku opiera o dáta z trhu, ktoré ich rozhodnutiu celkom dávajú význam. Celosvetový trend totiž neúprosne ukazuje, že éra klasických diskov sa pomaly, ale isto blíži k svojmu koncu. Analytik Mat Piscatella zo spoločnosti Circana poukázal na to, že finančné výdavky na nákup nových fyzických hier v Spojených štátoch zaznamenali v minulom roku historické minimum. Celkovo sa tam predali krabicové verzie len za 1,5 miliardy dolárov, čo predstavuje najslabší zaznamenaný výsledok od začiatku merania týchto štatistík, respektíve od roku 1995.

Nie je to len Amerika
Ak sa na tieto čísla pozrieme bližšie, ide o skutočne obrovský prepad celej jednej kultúry. V porovnaní s historickým vrcholom z roku 2008, kedy trh s fyzickými hrami dosahoval hodnotu 11,6 miliardy dolárov, ide o prepad až 87 percent. Navyše, len od roku 2021 sa celkové tržby z predaja diskov v USA znížili o viac ako polovicu, čo jasne potvrdzuje raketové tempo, akým hráči prechádzajú na pohodlnejšie digitálne nákupy rovno z gauča.
Veľmi podobne to je aj na európskom kontinente. Oficiálne dáta z Veľkej Británie, ktoré zverejnila asociácia Entertainment Retail Association, potvrdzujú, že predaj krabicových verzií hier sa tam prepadol o desiatky percent. Dnes tvorí len zhruba 27 percent z celkového objemu predajov hier v krajine.
Zvyšok trhu si pre seba kompletne ukradla digitálna distribúcia cez obchody PlayStation Store a Xbox Marketplace. Hoci sa tempo tohto prepadu v posledných mesiacoch mierne spomalilo, analytici varujú, že nejde o žiadne oživenie záujmu o disky. Trh podľa nich jednoducho narazil na svoje absolútne dno, kde už zostávajú len tí naozaj skalní zberatelia. Pre Rockstar je teda prosto ekonomicky nevýhodné investovať milióny do logistiky a výroby diskov, keď väčšina komunity nakupuje online.

