TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Umelej inteligencii sa nebude možné vyhnúť. Slovensko ju zahrnie do výučby (+ termín)
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Umelej inteligencii sa nebude možné vyhnúť. Slovensko ju zahrnie do výučby (+ termín)

Umelá inteligencia bude súčasťou výučby na slovenských školách. Stretnú sa s ňou žiaci základných škôl aj študenti na stredných školách.

Posledná aktualizácia: 6. septembra 2025 7:38
Lucia Bihuncová
Publikované 6. septembra 2025
Zdieľať
3 min
Zdieľať
V skratke
  • Žiaci a študenti sa majú naučiť, ako AI využívať efektívne a bezpečne
  • Ministerstvo hovorí, že AI bude súčasťou mnohých predmetov
  • Rezort školstva už pripravil kompletný návrh aj materiál

Umelá inteligencia (AI) je fenomén, ktorý aktuálne vládne svetu a tohto faktu si je vedomé aj slovenské školstvo. Preto sa žiaci a študenti začnú od školského roka 2026/2027 učiť, ako AI funguje a ako ju efektívne a zodpovedne používať.

AI bude podľa slov ministerstva školstva SR súčasťou mnohých predmetov. Spomína sa napríklad informatika, matematika, občianska náuka alebo etika.

Umelá inteligencia na slovenských školách

Ako uvádza portál Teraz.sk, ministerstvo školstva SR pripravilo Plán zodpovedného využívania AI vo vzdelávaní na Slovensku. Na piatkovej tlačovej konferencii o tom informoval minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker. Uviedol, že rezort školstva pripravil kompletný návrh aj materiál, ako AI zapracovať do vzdelávacích plánov. Cieľom je zvýšiť kompetencie, zručnosti aj gramotnosť žiakov a študentov.

„Aby deti chápali, aký vplyv AI môže mať na jednotlivca aj na celú spoločnosť. Aby vnímali, že existuje aj umelo vytvorený obsah, tzv. syntetický obsah AI,“ doplnil minister Drucker na tlačovej konferencii.

AI, umelá inteligencia
Ilustr. obr. | Zdroj: Depositphotos

Základné aj stredné školy

O umelej inteligencii sa bude vyučovať v rámci základných aj stredných škôl. Slovensko by takto chcelo pripraviť školy na digitálnu transformáciu. Žiaci, študenti aj samotné školy majú mať k dispozícii praktické nástroje, ako s AI pracovať bezpečne, rozumne a efektívne.

Podľa slov rezortu školstva už v tomto roku pracuje na obsahu vzdelávania, pripravuje metodické materiály a spúšťa projekty. Minister uviedol, že školy získavajú podporu a vzniká aj webová platforma. Od nasledujúceho roka (2026) by chcel rezort spustiť AI vouchery a testovať nové riešenia, ktoré majú podporiť vyučovanie a prácu učiteľov.

Umelá inteligencia efektívne

Ministerstvo školstva to s umelou inteligenciou myslí vážne, a preto chce v roku 2027 implementovať do praxe už overené AI nástroje. Rezort chce tiež sledovať, ako sa AI využíva a na základe výsledkov priebežne upravovať plán. Podľa informácií z ministerstva by mali vznikať aj kompetenčné AI centrá.

Minister školstva Drucker v rámci tlačovej konferencie spomenul aj výskumnú správu Scio Research s názvom AI Kompas 2025. Tá porovnávala využívanie umelej inteligencie vo vzdelávaní na Slovensku a v Česku. Podľa tohto výskumu využíva AI iba štvrtina slovenských učiteľov, českých až 58 percent. Za výzvu označil oslabenie niektorých zručností žiakov, ak AI používajú dlhodobo.

Rozdelenie do viacerých rokov

Plán zodpovedného využívania AI vo vzdelávaní ministerstvo rozdelilo na niekoľko rokov. Konkrétne 2025 až 2027, pričom je tu päť iniciatív, ktoré sa dopĺňajú a nadväzujú na už existujúce stratégie digitalizácie.

Google News Pridajte si TECHBYTE.sk ako preferovaný zdroj informácií na Google Pridať
Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

Samsung Galaxy Watch8 Classic
Galaxy Watch sa zmenia na nepoznanie. K lepšiemu (prehľad noviniek)
10. júna 2026
Špičkové TV od Samsungu prichádzajú na Slovensko. Cena štartuje už na 399 € (veľký prehľad)
10. júna 2026
plyn, ETS2
Odklepli veľké zmeny pre ETS2. Systém, ktorý mal zruinovať naše peňaženky, nakoniec nebude taký prísny
11. júna 2026
Vysokoškoláci nevedia správne čítať. Aj 20-stranový dokument je veľký problém. Učitelia sú zúfalí
10. júna 2026

Najnovšie články

  • Koniec PlayStation exkluzivít na PC? Všetko tomu nasvedčuje
  • Slováci majú najdrahší benzín v rámci V4. Vieme, za koľko budete tankovať budúci týždeň (+ presné sumy)
  • Máte smart hodinky s Wear OS? Asi budete chcieť prejsť na Telegram
  • WhatsApp ohlásil krutú zmenu. Časť iPhonov a iPadov k nemu stratí prístup
  • Samsung v Galante vyrobil posledný televízor. Veľký príbeh Slovenska má smutný koniec

Bude sa vám páčiť

umelá inteligencia, AI

Všetci používame AI. Takmer nikto však nevie, vďaka čomu presne funguje

11. júna 2026
Google Chrome

Google Chrome sa mení: Po novej aktualizácii ho aj vy budete používať úplne inak

11. júna 2026
Samsung, The First Look 2026, CES

Samsung potvrdil najväčšiu zmenu vo svojej histórii. Preškolí 280-tisíc zamestnancov, musia pracovať s AI

10. júna 2026
Gemini

Google nečakane výrazne zlacnil svoju AI. Slováci dostanú Gemini aj 400 GB priestoru za pár eur

10. júna 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.