Už v septembri vyjde nový operačný systém iOS 26 pre iPhony, ktorý prešiel výraznou zmenou a Apple si dal záležať na každom detaile. Tá sa týka dizajnu, ktorý získal futuristický nádych, ale aj niektorých funkcií. Zdá sa však, že používatelia z Európskej únie majú smolu.
Ako píše portál MacRumors, Apple odloží sprístupnenie niektorých funkcií používateľom v EÚ. Dôvodom sú smernice EÚ, ktoré technologickému gigantovi sťažujú ponúkať identický zážitok používateľom naprieč svetom.
Apple odloží niektoré funkcie
Portál MacRumors sa odvoláva na informácie z denníka The Wall Street Journal. Európski používatelia budú pozadu, podobne ako to bolo v prípade spustenia umelej inteligencie Apple Intelligence. Zatiaľ čo spotrebitelia v USA mohli túto AI využívať už v minulom roku, k nám dorazila až na jar tohto roka. Dôvodom sú spomínané regulácie zo strany EÚ.
To, že do Európy nezavítajú niektoré funkcie, potvrdil viceprezident spoločnosti Apple pre právne záležitosti Kyle Andeer. Na workshope s predstaviteľmi EÚ a vývojármi v Bruseli povedal, že niektoré funkcie a produkty dostanú v EÚ odklad.
„Už sme museli urobiť rozhodnutie odložiť vydanie produktov a funkcií, ktoré sme tento mesiac oznámili pre našich zákazníkov v EÚ,“ povedal Andeer. Zároveň dodal, že bezpečnosť používateľov by mohla byť ohrozená, ak by spoločnosť bola nútená otvoriť svoj ekosystém konkurencii.

Čo nepôjde používateľom z EÚ?
Napríklad nástroj navštívené miesta v aplikácii Mapy nebude v EÚ dostupný po vydaní operačného systému iOS 26. Apple ale tvrdí, že stále hľadá riešenia, ako čo najrýchlejšie funkcie sprístupniť aj v EÚ.
Gigant zárovreň doplnil, že toto nie je konečný zoznam funkcií, ktoré nebudú v EÚ. Aktuálne spoločnosť zisťuje, ktoré z funkcií sú problémové a mohli by dostať od EÚ stopku. Dôvodom je zákon o digitálnych trhoch (DMA), ktorý chce obmedziť trhovú silu veľkých technologických spoločností. EÚ núti tieto spoločnosti otvárať svoj systém aj pre tretie strany.
Obavy o súkromie
Apple dlhodobo a dôrazne kritizuje zákon DMA, pretože údajne znižuje kvalitu produktov spoločnosti. Navyše vystavuje používateľov bezpečnostným a súkromným rizikám. DMA zároveň bráni rýchlej a včasnej implementácii nových funkcií a aktualizácií pre používateľov z EÚ.
Tieto tvrdenia podčiarkli aj slová viceprezidenta spoločnosti Apple pre právne záležitosti. Andeer povedal, že zmeny, ktoré musela spoločnosť Apple vykonať, aby zosúladila svoje produkty s pravidlami, „vytvárajú skutočné riziká pre súkromie, bezpečnosť a ochranu našich používateľov.“
Ako dopĺňa portál MacRumors, úradník EÚ, ktorý bol prítomný na stretnutí, uviedol, že regulačný orgán a spoločnosť Apple sa nezhodujú na dosahu DMA a potenciálnych bezpečnostných rizikách.