Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zastaviť financovanie federálnych projektov skúmajúcich dopady vesmírnych letov a satelitov na životné prostredie. Tieto projekty realizovala Národná agentúra pre oceán a atmosféru (NOAA) a ich cieľom bolo zistiť, aké znečistenie spôsobujú tisíce satelitov, vrátane konštelácií Starlink spoločnosti SpaceX miliardára Elona Muska.
Rozhodnutie vlády prišlo po zverejnení alarmujúcich výsledkov, podľa ktorých sa znečistenie v stratosfére dramaticky zvyšuje a ohrozuje ozónovú vrstvu, pričom hrozí aj destabilizácia klímy Zeme. Kritici tohto kroku uvádzajú, že motiváciou vlády môže byť snaha chrániť komerčné záujmy, konkrétne Muskovu spoločnosť SpaceX, pred potenciálnymi reguláciami.
Nebezpečný nárast znečistenia v stratosfére
Výskum, ktorý vláda plánuje zastaviť, upozorňuje na vážne znečistenie, ktoré vzniká pri štarte rakiet a pri zániku satelitov. Len konštelácie satelitov Starlink a Amazonu v súčasnosti pozostávajú z približne 10-tisíc objektov a očakáva sa, že do desiatich rokov bude na obežnej dráhe až 100-tisíc satelitov.
Tieto zariadenia emitujú rôzne škodlivé látky ako oxidy dusíka, oxid uhoľnatý, chlórové plyny, ortuť, ako aj kovy, ktoré vznikajú pri ich spaľovaní v atmosfére. Najzávažnejšie je, že tieto látky sa hromadia v stratosfére, kde môžu narušiť ozónovú vrstvu, čo by znamenalo vyššiu expozíciu ľudí ultrafialovému žiareniu. Navyše môže dôjsť k výrazným zmenám v klíme, pretože kovové aerosóly interagujú s prírodnými látkami ako kyselina sírová, čo spôsobuje nepredvídateľné následky.
Podľa výskumu NOAA, ktorý bol publikovaný v roku 2023, satelity a rakety produkujú značné množstvo kovov, najmä hliníka. Aj keď hliník dokáže odrážať slnečné žiarenie, čím môže krátkodobo ochladzovať atmosféru, zároveň prináša značné riziká narušenia klimatickej rovnováhy. Odborníci upozorňujú, že nepoznáme presné dôsledky tohto fenoménu, a preto je nevyhnutné pokračovať vo výskume.

Zastavenie výskumu ako politická hra
Vláda odôvodnila svoje rozhodnutie ukončenia financovania tvrdením, že odmieta podporovať „woke ideológiu“. Toto vysvetlenie však mnohí považujú za účelové a upozorňujú na možný konflikt záujmov, keďže Musk je významným politickým spojencom a donorom prezidenta Trumpa. Musk bol navyše v minulosti poverený Trumpom, aby viedol úrad na „zvyšovanie efektívnosti vlády“, pričom viaceré jeho odporúčania priamo či nepriamo podporovali jeho vlastné podnikateľské záujmy.
Kritici tvrdia, že tieto výskumy mali podporu oboch politických strán, a zastavenie financovania prišlo bez jasného odborného dôvodu. Projekty mali pokračovať v meraniach znečistenia stratosféry a organizovať workshopy s komerčnými firmami, ktoré mali hľadať riešenia problému. Tieto aktivity však boli ešte pred úplným zrušením financovania pozastavené a zmrazené, čo vzbudzuje podozrenia o politickom tlaku.
Znepokojujúce je, že výskumníkom zatiaľ nie je známy rozsah problémov a neexistujú dostatočné dáta, ktoré by umožnili posúdiť reálne nebezpečenstvo tohto typu znečistenia. Ukončením projektov tak bude tento stav ešte zhoršený, pretože chýbajú akékoľvek alternatívne programy, ktoré by mohli pokračovať v systematických meraniach.
Dopady zastavenia výskumu na budúcnosť
Hlavnou obavou odborníkov je, že bez systematického skúmania dopadov satelitov a rakiet bude komerčný vesmírny priemysel prakticky bez kontroly. Firmy ako SpaceX a Amazon, ktoré dominujú trhu, by mohli svoje aktivity rozšíriť bez dostatočného posúdenia dopadov na životné prostredie. Zároveň existuje len veľmi obmedzený priestor na riešenie týchto problémov, pretože prakticky každý satelit, ktorý pri návrate do atmosféry zhorí, uvoľňuje určitú formu škodlivých látok.
Podľa dostupných informácií neexistuje jednoduché technické riešenie, ktoré by umožnilo vypúšťať satelity bez environmentálneho dopadu. Znižovanie počtu satelitov sa javí ako najlepšie možné riešenie, no vzhľadom na rastúci dopyt po satelitnej komunikácii a internete, najmä vo vidieckych oblastiach, je málo pravdepodobné, že by súkromné spoločnosti pristúpili na dobrovoľné obmedzenia.
Európska vesmírna agentúra síce realizuje čiastočný výskum tejto problematiky, no nemá dostatočné kapacity ani finančné zdroje na kompletné nahradenie výskumu, ktorý práve USA zastavujú. Bez jasnej politickej podpory a financovania tak zostáva budúcnosť skúmania dopadov vesmírnych aktivít na životné prostredie neistá.
Odborníci zdôrazňujú, že každý zásah do atmosféry, ktorý nie je presne preskúmaný, môže mať nepredvídateľné následky pre klímu. To znamená, že ukončenie financovania výskumu môže viesť k dlhodobým problémom, ktoré už nebude možné efektívne riešiť.