Štát chystá ďalšiu dôležitú zmenu pre slovenských zamestnancov. Konkrétne Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny oznámilo zámer zaviesť špecifický dôchodkový strop pre ľudí pracujúcich vo fyzicky náročných profesiách, informuje portál Peniaze.sk. Návrh, ktorý rezort predstavil, má reagovať na zdravotné riizká späté s dlhodou manuálnou prácou a má priniesť úľavu tým, ktorí po dekádach náročného zamestnania čelili odchodu do dôchodku až vo vysokom veku.
Minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) deklaroval, že zavedenie dôchodkového stropu pre manuálne pracujúcich patrí medzi kľúčové ciele aktuálneho volebného obdobia. Ide teda o záväzok, ktorý je súčasťou programového vyhlásenia vlády. Minister však zavedenie nového dôchodkového stropu vníma aj ako kľúčovú pomoc pre ľudí, ktorí strávili dlhé roky vykonávaním manuálnej a fyzicky vyťažujúcej práce, a ktorí sa preto často na staré kolená potýkajú so zdravotnými problémami.
Dôchodkový strop má tejto skupine ľudí zabezpečiť odchod do dôchodku v skoršom termíne, než aký vyplýva zo súčasného nastavenia automatizovaného systému, ktorý je naviazaný na priemernú dĺžku života. Očakáva sa, že návrh bude konkretizovaný (a možno aj finalizovaný) už v priebehu nasledujúcich mesiacov.
Neprehliadnite

Tento proces bude zahŕňať aj výber profesií, ktoré by mali byť zahrnuté do režimu so zníženým dôchodkovým vekom. To naznačuje, že nie všetci manuálne pracujúci budú môcť do dôchodku odísť skôr.
Odchod do dôchodku podľa očakávanej dĺžky života
Stojí za zmienku, že dôchodkový strop na Slovensku nie je nevídaným konceptom. Pôvodne bol zavedený v roku 2019, pričom stanovil maximálny dôchodkový vek na 64 rokov, aby zabránil nutnosti občanov pracovať do neprimerane vysokého veku. Tento systém však neprežil – v roku 2023 bol zrušený a nahradený novým modelom, ktorý platí od tohto roka a je naviazaný na priemernú dĺžku života.
Pre lepšie porozumenie, súčasný mechanizmus dôchodkového veku funguje na princípe pravidelného prepočtu podľa demografických údajov. Každých päť rokov sa stanoví nový vek odchodu do dôchodku v závislosti od očakávanej dĺžky života. Tento systém začal platiť pre generáciu narodenú v roku 1967, ktorá sa stala prvou skupinou ovplyvnenou novými pravidlami.
Podľa najnovších pravidiel pôjdu muži aj ženy narodení v roku 1967 do dôchodku vo veku 64 rokov a 1 mesiac, pokiaľ nemajú deti. V prípade vychovaných detí platia nasledovné úpravy:
- 1 dieťa – dôchodkový vek sa znižuje na 63 rokov a 7 mesiacov,
- 2 deti – dôchodok v 63 rokoch a 1 mesiaci,
- 3 a viac detí – nárok vzniká už v 62 rokoch a 7 mesiacoch.
Inak povedané – každé dieťa znižuje dôchodkový vek o 6 mesiacov, a to až po maximálnu hranicu 18 mesiacov (pri troch a viac deťoch). Dôležitým faktorom je, že toto zvýhodnenie sa nevzťahuje len na ženy, ktoré zvyčajne ostávajú s deťmi na materskej či rodičovskej dovolenke, ale aj na mužov, aby sa zabezpečila rodová spravodlivosť.

Návrh sa pripravuje, chvíľu to potrvá
Nový návrh dôchodkového stropu, zameraný výlučne na manuálne pracujúcich, má za cieľ reflektovať realitu pracovného trhu, kde mnohí zamestnanci v ťažkej fyzickej práci často strácajú pracovnú schopnosť ešte pred dovŕšením bežného dôchodkového veku.
Podľa ministra Tomáša by mal systém byť adresnejší a uznávať rozdiel medzi povolaním s nízkou fyzickou záťažou (napríklad administratíva) a profesiami, ktoré dlhodobo opotrebúvajú zdravie (napríklad stavebníctvo, hutníctvo, ťažba či opatrovateľská práca).
Vláda si zároveň uvedomuje potrebu zachovania udržateľnosti dôchodkového systému, preto bude hľadať rovnováhu medzi sociálnou spravodlivosťou a finančnými možnosťami štátu.
Finálne parametre stropu, ako aj výber profesií, budú pravdepodobne predmetom diskusie so sociálnymi partnermi a odborníkmi.