TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Zubné benefity sú späť. Aké finančné príspevky od poisťovní môžu očakávať Slováci? (+ sumy)
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zubné benefity sú späť. Aké finančné príspevky od poisťovní môžu očakávať Slováci? (+ sumy)

Súkromné zdravotné poisťovne zavádzajú zubné benefity, ktoré vláda minulý rok zrušila. Poistenci sa môžu tešiť na finančnú úľavu.

Posledná aktualizácia: 11. novembra 2025 12:19
Lucia Bihuncová
Publikované 6. marca 2025
Zdieľať
3 min
Peniaze, euro, bankovky, mince, banky, štát
Ilustr. obr. | Zdroj: Lukáš Zachar (Techbyte.sk)
Zdieľať
V skratke
  • Vláda v máji 2024 zrušila zubné benefity
  • Teraz ich súkromné poisťovne vracajú späť
  • Čo môžu očakávať poistenci?

Zdravotné poisťovne opäť zavedú zubné benefity, ktoré boli pred časom zrušené. Informoval o tom spravodajský portál STVR na základe správ z agentúr TASR a SITA.

Financovanie benefitov je aktuálne limitované zákonom, avšak súkromné zdravotné poisťovne potvrdili, že plánujú návrat týchto zubných benefitov. Benefity boli zrušené v máji minulého roka, čo mnoho poistencov kritizovalo. Zubná starostlivosť je finančne nákladná a benefity mohli občanom aspoň čiastočne uľaviť.

Dôvera vracia zubné benefity

Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera už predstavila konkrétnu podobu benefitov a Union uviedla, že proces je v príprave. Čo sa týka štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), voľba benefitov je na samotných poistencoch. Po tom, čo boli zubné benefity zrušené, sa vzniesla vlna kritiky. Teraz sú však benefity späť. Ako uviedla poisťovňa Dôvera, návrat služby nájdu jej poistenci vo forme benefitu pod názvom Zdravé zuby. Pre tento krok sa súkromná poisťovňa rozhodla kvôli finančnej náročnosti návštev u zubného lekára. Dodala, že benefity môžu mať pozitívny vplyv na prevenciu zubného kazu. Dospelí poistenci môžu získať príspevok vo výške 30 eur na dentálnu hygienu a to dvakrát v roku. Deti získajú rovnako 30-eurový príspevok, avšak uplatniť si ho môžu až päťkrát v roku. Konkrétne na dentálnu hygienu, ale aj na ošetrenie alebo pečatenie zubov.

Neprehliadnite

Auto, e-shop, kúpa, mimoriadne
Obľúbená automobilka sa topí v problémoch. Zarába žalostne málo, bude prepúšťať. Zamestnáva kopu Slovákov
Peniaze, penzisti, dôchodok, 13. dôchodok, rodičovské dôchodky, dôchodková prognóza
Dôchodcovia čelia tvrdej pokute: Ak si nesplnia jednu povinnosť, hrozí im pokuta až 5-tisíc eur
Dôchodok, príspevok, štát, trinásty dôchodok, dôchodky, dôchodkový systém, penzia, 13. dôchodok, penzisti, dôchodky, dôchodku
Dôchodok v roku 2026: Jedna hranica rozhodne, či dostanete peniaze

Union benefity chystá

Druhá súkromná poisťovňa Union zatiaľ benefity nemá, ale podľa spravodajského portálu STVR ich v blízkej dobe chystá. „Union priniesol dentálny benefit ako prvá zdravotná poisťovňa a podmienky jeho čerpania patrili vždy k najštedrejším na trhu. Naši klienti sa teda môžu tešiť na novú atraktívnu ponuku a to už čoskoro,“ povedala hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

VšZP ponúka Peňaženku zdravia

Štátna zdravotná poisťovňa VšZP nemá pre svojich poistencov špeciálny benefit, ktorý by sa týkal konkrétne starostlivosti o zuby. Ponúka však službu Peňaženka zdravia. Jednotlivec môže získať benefit do výšky 100 eur a rodina až do 800 eur. Voľba benefitu je na strane poistencov. Peňaženka zdravia aktuálne ponúka plné hradenie lokálnej anestézie pre deti do 10 rokov a zľavu na neviditeľný zubný strojček. Táto zľava však platí len v jednej z bratislavských kliník. Tlačové oddelenie štátnej poisťovne uviedlo, že klientom na starostlivosť o chrup platí ročne až 150 miliónov eur.

Čo hovorí zákon?

Zubné benefity sa zrušili v máji 2024, pričom od tohto termínu už zdravotné poisťovne nemajú povinnosť ponúkať ich. Zavedenie benefitov je však na rozhodnutí každej z poisťovní. Vtedajšia ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková uviedla, že benefity splnili svoj účel a zároveň sa týmto spôsobom môže šetriť. Aktuálne financovanie benefitov limituje zákon, pričom benefity nie sú súčasťou zákonom stanoveného rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorý je hradený z verejného zdravotného poistenia. 

Google News Pridajte si TECHBYTE.sk ako preferovaný zdroj informácií na Google Pridať
Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

Xiaomi 17 Ultra
Xiaomi HyperOS 4: Kompletný zoznam zariadení, ktoré dostanú veľkú aktualizáciu (70+ zariadení)
30. apríla 2026
Peniaze, príspevok
Štát sa pomýlil sa vo výpočte výšky príspevkov. Ľudia majú nárok až na tisíce eur
29. apríla 2026
ECB, Euro, EÚ
EÚ chystá povinné obmedzenie. Zablokuje používanie zariadení dvoch výrobcov
29. apríla 2026
Dopravná polícia, pokuta, kompetencie mestskej polície, priestupky, policajné autá
Vodiči, pozor na to, čo vozíte v kufri. Za ktoré predmety hrozí exemplárna pokuta? (čo je zakázané)
29. apríla 2026

Najnovšie články

  • Jedno heslo pre Facebook, Instagram aj WhatsApp. Meta account zjednotí prihlasovanie (ako bude fungovať)
  • Používate Samsung? Od júla navždy končí aplikácia pre SMS-ky. Nainštalovať si musíte náhradu
  • Skontrolujte si peňaženku: Tieto 1 € mince môžu mať hodnotu stoviek eur (PREHĽAD)
  • V EÚ začalo platiť prísne pravidlo. Notebooky musia mať povinný USB-C
  • Takmer 40 % Slovákov nedokáže pokryť nečakaný výdavok vo výške 300 €

Bude sa vám páčiť

peniaze, bankovky, mince, euro, DPH, daň, platby v hotovosti

Takmer 40 % Slovákov nedokáže pokryť nečakaný výdavok vo výške 300 €

1. mája 2026
Peniaze, štát, životné minimum, euromince, hotovosť, zdražovanie, štát, konsolidácia, poplatky, DPH, sirotský dôchodok

Štát robí obrovskú zmenu. Desaťtisíce ľudí majú dostať viac peňazí (čo sa deje)

28. apríla 2026
peniaze, bankovky, mince, euro, príspevok

Svet čelí hrozbe, aká tu ešte nebola. Banky po celom svete sa boja, nevedia na to reagovať

28. apríla 2026
Peňaženka, peniaze, euro, bankovky, DPH, transakčná daň, zákon, rozpočet, platy, mzdy, daň, sociálne odvody, odvod

Štát našiel kladivo na Slovákov. Veľa ľudí podvádza, teraz môžu čakať prísne kontroly

27. apríla 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?