Ešte rýchlejšie nabíjanie nielen pre smartfóny: USB-C 2.1 je na ceste!

Na nový štandard zrejme budú môcť presedlať aj náročné herné notebooky.

Nabíjanie notebookov a smartfónov sa zrejme už čoskoro posunie na oveľa vyššiu úroveň. Umožní to nový typ káblov USB-C, konkrétne USB-C 2.1.

Ako píše server Tom’s Hardware, Club3D predstavil nový rad USB-C káblov s až 240 W výkonom. To je viac než dvojnásobok kapacity aktuálnych USB-C káblov, ktoré dokážu dodať maximálne 100 W.

Čo to znamená? V prvom rade rýchlejšie nabíjanie nielen pre smartfóny, ale aj notebooky. Potešiť by to mohlo aj majiteľov náročných herných notebookov, ktoré by tak už v budúcnosti nemuseli používať proprietárne nabíjačky dodávané s veľkými, objemnými a ťažkými napájacími zdrojmi, píše Tech Radar.

Tri rôzne varianty

Club3D odhalil celkovo tri rôzne káble, hoci všetky dokážu ponúknuť výkon 240 W.

Variant CAC-1573 sa zdá byť základným modelom, nakoľko ponúka prenos dát len cez USB 2.0 rýchlosťou 480 Mb/s a nemá podporu pre video výstup. Druhý variant v podobe CAC-1575 ponúka nielen vyššiu rýchlosť – 20 Gb/s – ale aj podporu pre video v 4K rozlíšení pri 60 Hz.

TIP REDAKCIE
Sezóna kolobežiek naplno začala: Po zrážke auta a kolobežky zomrel 57-ročný Slovák

Najšpičkovejším prevedením sa zdá byť model CAC-1576, ktorý ponúka rýchlosť 40 Gb/s a podporuje 8K video pri 60 Hz. Oproti nižším verziám je však o polovicu kratší. Zatiaľ čo CAC-1573 a CAC-1575 merajú dva metre, CAC-1576 meria len jeden.

Zdroj: Club3D

Zatiaľ nie je isté, koľko presne bude trojica káblov stáť a ani kedy sa začne predávať. Taktiež treba upozorniť na skutočnosť, že na plnohodnotné využitie novej kapacity bude potrebné si zadovážiť dostatočne výkonnú nabíjačku. Aktuálne najvýkonnejšia nabíjačka, ktorú Club3D ponúka, však podporuje len výkon do nanajvýš 132 W.

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať