Kedy bude koniec? Šéf Intelu prezradil, v ktorom roku sa čipová kríza definitívne skončí

Kvôli koronavírusu a s ním spojenému nedostatku čipov má americká ekonomika zažívať najvyššiu infláciu od začiatku 80. rokov.

Nedostatok čipov, inak označovaný aj ako čipová kríza, je jedným z mnohých následkov pandémie vírusu COVID-19. Polovodiče sú dnes základným komponentom obrovskej časti malej i veľkej elektroniky, čiže je jasné, že ich nedostatok postihuje širokú škálu odvetví.

Kedy sa táto kríza skončí? Nad touto otázkou sa analytici zamýšľajú už od jej samotného začiatku. Nikto z nich však nedokáže poskytnúť konkrétnu odpoveď, nanajvýš len približné časové rozmedzie.

CEO Intelu ponúka svoj pohľad

Zatiaľ čo niektoré predpovede sú optimistické a očakávajú poľavenie nedostatku už v tomto roku, poniektorí sú skôr skeptickí. Do druhej skupiny sa zaraďuje aj Pat Gelsinger, generálny riaditeľ spoločnosti Intel.

Gelsinger počas rozhovoru pre TechCheck uviedol, že celosvetová kríza v oblasti čipov sa môže predĺžiť v dôsledku obmedzenej dostupnosti kľúčových výrobných nástrojov, čo predstavuje veľkú prekážku pri rozširovaní kapacít potrebných na uspokojenie zvýšeného dopytu. Kríza podľa neho bude pretrvávať až do roku 2024.

Nie veľmi potešujúca prognóza generálneho riaditeľa prichádza len krátko po tom, ako spoločnosť oznámila svoje očakávania na druhý kvartál aktuálneho fiškálneho roku. Tie boli prekvapivo nižšie ako očakávania Wall Street, píše CNBC.

Čo sa týka posledného kvartálu, v rámci tržieb a ziskov prekonala predpovede nejedného analytika, hoci v piatok jej akcie klesli o viac ako 6 %.

TIP REDAKCIE
POZOR: Slovenská pošta varuje všetkých. Ak vám príde toto, môžete prísť o peniaze!

Koronavírus v protivetre

Svet je z roka na rok digitálnejší a tým pádom si pýta stále viac a viac komponentov, medzi ktorými silno figurujú práve polovodiče. Silný protivietor v podobe koronavírusu však ochromil viaceré výrobné linky, čím sa dopyt a ponuka dostali do silnej nerovnováhy. Dopyt rastie, ponuka nestíha.

Kvôli koronavírusu a s ním spojenému nedostatku čipov má americká ekonomika zažívať najvyššiu infláciu od začiatku 80. rokov.

Intel bojuje, ako len vie

Gelsinger sa stal generálnym riaditeľom Intelu vo februári 2021. Krátko na to spoločnosť oznámila viacero dôležitých investícií s cieľom geograficky diverzifikovať výrobu čipov. Veľké finančné prostriedky vynakladá na výstavbu tovární v USA aj Európe. Väčšina svetovej výrobnej kapacity sa aktuálne sústreďuje v Ázii.

Gelsinger verí, že vďaka efektívnym metódam boja s krízou je jeho firma “v lepšej pozícii ako zvyšok odvetvia”.

Utrpeli aj smartfóny

Nedostatok čipov v prvých mesiacoch tohto roku pocítili aj smartfóny. Celkovo mal tento trh zaznamenať medziročný prepad až 11 % – predalo sa 311,2 milióna zariadení. Podrobnejšie sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku.