TSMC vs Intel: Kto ako prvý prinesie 2 nm čipy?

Intel pri 10 nm a 7 nm výrobných procesoch výrazne zaostával nielen za TSMC, ale aj za Samsungom.

Technológie napredujú šialeným tempom. Doslova. Prudko rastúcu krivku sme mohli sledovať predovšetkým v poslednej dekáde, pričom to vyzerá, že nepoľaví ani v nasledujúcich rokoch. Svedčí o tom napríklad TSMC, jeden z najväčších výrobcov polovodičov na svete, ktorý objasnil svoj časový harmonogram ohľadom výroby 2 nm čipov. Ten nám okrem iného prezradil, že TSMC možno nebude prvou spoločnosťou, ktorá na trh prinesie tento pokročilý výrobný proces.

TSMC deklaruje, že tzv. risk výroba 2 nm (N2) čipov započne v priebehu posledných mesiacoch roku 2024. Nasledujúcim štádiom bude veľkovýroba, ktorej štart je naplánovaný na druhú polovicu 2025. To znamená, že prvé zariadenia s procesormi tohto typu sa objavia zhruba začiatkom roku 2026, píše The Register.

Nie je však jediným výrobcom, ktorý striehne na 2 nm čipy. Vo veľkom sa o ne zaujíma aj spoločnosť Intel. Jej podanie 2 nm výrobného procesu (18A) by sa malo na výrobné pásy dopracovať už v druhej polovici 2024. Ak teda všetko pôjde podľa plánu, Intel by mohol predbehnúť TSMC o celý jeden rok.

Ilustr. foto

Kto z koho?

Bude Intel prvým výrobcom, ktorý prinesie na trh 2 nm čipy? Na túto otázku je zatiaľ nemožné odpovedať, nakoľko sa toho do roku 2024 môže ešte mnoho zmeniť. Počas vývoja a následnej výroby môžu na jednej i na druhej strane vzniknúť rôzne komplikácie, ktoré by citeľne zamiešali karty. Môžeme tak len čakať a sledovať.

TIP REDAKCIE
Samsung ukázal displeje budúcnosti: Predstavil novú éru technológie Micro LED!

Ak ale Intel naozaj predbehne TSMC, pre americkú firmu pôjde o úspech gigantických rozmerov. Pri 10 nm a 7 nm výrobných procesoch totiž výrazne zaostával nielen za TSMC, ale aj za Samsungom, ktorý taktiež plánuje štart výroby 2 nm čipov na rok 2025.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať