Rusi sú opäť na smiech: Ukrajincom ukradli traktory a kombajny, tí ich na diaľku deaktivovali

Rusi nečakali, že kradnú tak pokrokovú techniku.

Ruské vojenské jednotky mali v okupovanom meste Melitopol predajcovi farmárskej techniky John Deere ukradnúť traktory a kombajny v hodnote takmer 5 miliónov eur. V čase krádeže nepredpokladali, že Ukrajinci sú natoľko veľkí traktoroví špecialisti, že sa im pomstia aj vtedy, keď k ním nemajú priamy prístup.

Vyplýva to zo zistení americkej CNN, ktorá sa rozprávala s miestnymi. Rusi mali odcudzené farmárske vozidlá naložiť na armádny transport a poslať ich do 700 kilometrov vzdialeného Čečenska. Počas prevozu však zistili, že všetky ukradnuté stroje už nie sú funkčné. Ukrajinci ich totiž na diaľku deaktivovali.

Tešili sa z techniky za 5 miliónov eur

Ku krádeži malo dôjsť v predajni Agrotek v Melitopole, ktorý je od začiatku marca obsadený ruskými jednotkami. Rusi sa zamerali na najdrahšie kusy techniky. CNN pripomína, že len jeden kombajn má hodnotu 300 tisíc eur.

Rusi ukradli celkom 27 kusov poľnohospodárskych strojov, ktoré následne naložili na armádne vozidlá.. „Jedno z použitých nákladných vozidiel s plošinou, ktoré zachytila kamera, malo na sebe namaľované biele „Z“,hovorí pre CNN zdroj, ktorý nechcel byť z obáv o bezpečnosť menovaný.

Moderná farmárska technika sa dá znefunkčniť na diaľku. Rusi hľadajú spôsob, ako tento systém obísť.

Moderná farmárska technika je však, v porovnaní s tým, čo si mnohí predstavujú, extrémne sofistikovaná. Stroje totiž boli vybavené systémom GPS, vďaka čomu predajca dokázal zistiť, kam majú namierené. Stroje smerovali do malej dedinky Zakan-Yurt v Čečensku.

Nevedeli ich zapnúť

Keď útočníci odviezli ukradnuté kombajny do Čečenska, zistili, že ich nemôžu zapnúť, pretože sme ich deaktivovali na diaľku,“ povedal zdroj. Zdá sa, že stroje momentálne chátrajú na farme neďaleko Grozného. Rusi však majú hľadať expertov, ktorí by boli schopní obísť túto ochranu a farmársku techniku vrátiť do prevádzky.

Obyvatelia Melipoľa uvádzajú, že „okupanti ponúkajú miestnym poľnohospodárom návrh, aby sa s nimi podelili o zisky. Chcú od nich až 50 %,“ hovorí jeden zo zdrojov. Farmári však majú oveľa väčší problém. Aj keď niečo vypestujú, nemajú to ako dodať zvyšku sveta. Nefunguje ani jeden z prístavov, ani jeden z výťahov.

Ruské jednotky si teda obilie jednoducho odvážajú. „Ukradnú ho, odvezú na Krym a to je všetko,“ povedal zdroj. Rovnakého názoru je aj melitopoľský starosta.