POZOR: Žiarenie z telefónov je reálne. Tieto modely sú blízko k limitu, jeden ho prekračuje!

Na graf sa dopracovali viacerí známi výrobcovia vrátane Motoroly, Google OnePlus či Sony.

To, že displeje smartfónov emitujú nebezpečné žiarenie, je fakt známy asi každému. Nie každý ho však produkuje rovnaké množstvo. Nová štúdia od Bankless Times, o ktorej informoval server Android Central, hovorí o 10 modeloch, ktoré sú na tom v tejto oblasti najhoršie.

Na zoznam sa dopracovalo viacero známych i menej známych smartfónov od rôznych výrobcov vrátane Motoroly, OnePlus, ZTE, Sony, Oppo a dokonca aj Google. Ide však prevažne o staršie modely, konkrétne v rozmedzí 2 až 5 rokov.

Množstvo emitovaného žiarenia je v prípade tejto štúdie založené na Specific Absorption Rate (SAR), čiže špecifickej miere absorpcie. Jednoducho povedané, žisťuje sa ňou, ako rýchlo a v akom množstve dokáže ľudské telo absorbovať radiofrekvenčné žiarenie.

Najhoršie je na tom Motorola, ZTE a OnePlus

Federálna komisia pre komunikáciu (FCC), stanovila maximálnu úroveň SAR na hodnotu 1,6 wattu na kilogram. Graf nám ukazuje, že túto hodnotu prekračuje len jediný smartfón, a to Motorola Edge (1,79 W/kg). Veľmi blízko tejto hranice sa však nachádza aj ZTE Axon 11 5G (1,59 W/kg) či OnePlus 6T (1,55 W/kg).

Zastúpenie majú aj smartfóny Google

Prekvapivo, dopracovalo sa sem aj niekoľko smartfónov značky Google, konkrétne Pixel 3 (1,33 W/kg), Pixel 3XL (1,39 W/kg) a Pixel 4a (1,37 W/kg).

Top desiatku uzatvára Sony Xperia A2 Plus (1,41 W/kg), Sony Xperia XZ1 Compact (1,36 W/kg), Oppo Reno5 5G (1,37 W/kg) a OnePlus 6 (1,33 W/kg).

Treba však poznamenať, že hoci FCC stanovuje vrchný strop pre množstvo emitovaného žiarenia smartfónmi, uvádza, že v súčasnosti “neexistujú žiadne konzistentné alebo dôveryhodné vedecké dôkazy o zdravotných problémoch spôsobených vystavením rádiofrekvenčnej energii vyžarovanej mobilnými telefónmi”.

TIP REDAKCIE
Netflix má problémy: Reklamy prídu skôr než si myslíte. Máme predbežný dátum!