RÝCHLA RECENZIA Oppo Find N: Prosím, toto chceme aj v Európe!

Oppo Find N má ambície konkurovať jedinému skutočnému hráčovi na poli so skladacími telefónmi.

Oppo Find N je skladací smartfón, ktorý nie je lacný. V Európe sa síce nepredáva a zatiaľ nemáme presné informácie o tom, či sa v budúcnosti začne, no v zahraničí stojí približne 1 500 €. To je, vzhľadom na kategóriu, ktorú zastupuje, relatívne dobrá cena. Cena na Oppo Find N však nie je až taká zaujímavá, ako to, čo ponúka.

Skladacie smartfóny, ktoré sme mali zatiaľ možnosť stretnúť, sa dajú zložiť dvoma spôsobmi. Ako „véčko“, čo vidíme v prípade Galaxy Z Flip alebo ako knižka v prípade Galaxy Z Fold od Samsungu.

Oppo Find N

Oppo Find N sa skladá veľmi podobne ako Galaxy Z Fold. Keď nepotrebujete veľký, viac-menej štvorcový displej, telefón zložíte a ďalej môžete používať menší displej umiestnený na prednej strane.

Oppo Find N

Oppo Find N: Lepší než Samsung?

Oppo Find N je síce dostupný len v Číne a aj keď ho momentálne máme v redakcii, nejde o plnohodnotný telefón, ktorý by som mohol používať každý deň. Za týmto obmedzením nestojí hardvér, ale softvér. V telefóne sa totiž nenachádzajú Google služby a mnohé aplikácie sú len v čínštine. Slovenčina dokonca úplne chýba.

Aj napriek tomu sa mi jeho prevedenie páči viac než to, ktoré ponúka Samsung. Keď je zatvorený, je nižší a širší než Z Fold 3. Dá sa tak ľahšie nosiť vo vrecku a jeho predný displej je vďaka tomu OVEĽA pohodlnejší na používanie.

Oppo Find N

V zatvorenom stave je pevný a nemá tendenciu sa otvárať. Medzi oboma displejmi nie je takmer žiadna medzera, čo je opäť potešujúce hlavne z hľadiska kompaktnosti. Čo však stratil na výške, pridal na hrúbke. V zatvorenom stave je hrubý až 16 milimetrov, čo je o 1,6 milimetra viac než pri Galaxy Z Fold 3 a o 1,7 milimetra viac než pri Honor Magic V.

Predný displej je fantastický v jednej z najdôležitejších vlastností každého telefónu – je dobrý ako telefón. Vzhľadom na to, že nie je tak úzky ako Z Fold 3 sa na ňom ľahko vytáčajú čísla, rýchlo sa cez neho odpisuje a vďaka tomu, že nie je taký vysoký, máte rýchly a pohodlný prístup ku všetkým notifikáciám.

Ide síce len o 5,49-palcový displej s rozlíšením 1 927 x 988, v praxi je však oveľa šikovnejší než akékoľvek iné riešenia.

Oppo Find N

Oppo Find N: Veľmi blízko k dokonalosti

Keď ho však otvoríte, zobrazí sa vám dôvod, prečo by ste kúpu takéhoto telefónu vôbec mali zvážiť – jeho 7,1-palcový AMOLED displej s rozlíšením 1 920 x 1 792 pixelov. Vnútorný displej je síce už tradične pokrytý ohybnou vrstvou krycieho „skla,“ no pri používaní si to takmer nevšimnete.

A čo si tiež nevšimnete je povestná vlnka v mieste, kde sa spájajú oba displeje. Na oboch Samsungoch je toto miesto nielen viditeľné, ale hlavne citeľné. Na Oppo Find N to tak citeľné nie je a viditeľné to je ešte menej.

Oppo Find N

Mechanizmus sklápania funguje na podobnom princípe ako v prípade Mate X2 od Huawei či Z Fold 2 a 3 od Samsungu. Je pevný a pri zatvorení veľmi príjemne „zaklapne“. Bohužiaľ, inžinierom Oppo sa zatiaľ nepodarilo rozlúsknuť problémové krytie voči vode, čo už Samsung dokázal vyriešiť.

TIP REDAKCIE
Definitívne zbohom: Apple po vyše dvoch dekádach končí s legendárnym iPodom
Oppo Find N

Oppo Find N: Rovnaká slabina

Azda najväčšou slabinou skladacích smartfónov sú tradične ich fotoaparáty. Je to hlavne kvôli tomu, že sú dosť hrubé samé o sebe a mohutný foto modul by k tejto hrúbke len pridával.

Oppo Find N dostal do vienka výbavu, akú by sme pri tradičných telefónoch hľadali skôr v strednej triede. K dispozícii je teda hlavný 50 Mpx senzor s clonou f/1.8, 2x zoom objektív s rozlíšením 13 Mpx a clonou f/2.4. V prípade zoom objektívu bohužiaľ chýba fyzická optická stabilizácia obrazu. Tú sa Oppo pokúša nahradiť softvérovým riešením, ktoré však nie je tak efektívne. Výbavu zakončuje 16 Mpx ultraširokouhlý senzor s clonou f/2.2.

Oppo Find N

Bohužiaľ, Oppo Find N v redakcii máme len na veľmi krátku dobu, preto nedokážem fotoaparát vyskúšať a analyzovať tak, ako v iných recenziách. Každopádne z toho, čo som videl a odfotil môžem zhodnotiť, že Oppo svojej povesti nie je nič dlžný. Zábery sú farebne vyrovnané a ostré s dostatkom detailov aj v tieňoch či svetlých miestach. Opäť, nejde o fotoaparát, ktorý by sa dal porovnať s vlajkovými loďami, no príde mi lepšie vyladený než ten, ktorý sa nachádza v Galaxy Z Fold 3. Pripomeniem však, že Z Fold 3 je staršie zariadenie.

Oppo Find N

Oppo Find N: Výkon a batéria

Telefón poháňa výkonný procesor Snapdragon 888 od spoločnosti Qualcomm a v mojom prípade aj 12 GB operačnej pamäte RAM. Je to kombinácia, ktorú poznať hneď na prvý pohľad. Zariadenie je rýchle, responzívne a nemá žiaden problém spracovávať všetky moje požiadavky.

Hardvérovú výbavu ukončuje prekvapivo malá, 4 500 mAh batéria. Treba si však uvedomiť to, že vďaka perfektne využiteľnému prednému displeju by ste ho často používali v zatvorenom stave. Aj napriek tomu miliampérhodiny neoklamete a Oppo Find N je nutné nabíjať každý deň.

Čo sa softvéru týka, telefón beží na operačnom systém Android 11 s používateľskou nadstavbou Color OS 12 upravenou špeciálne pre skladacie modely.

Nechýbajú totiž funkcie ako pokračovanie tam, kde ste skončili po zatvorení, resp. otvorení displeja, rozdelenie ovládacích prvkov od hľadáčika pri zložení do pravého uhla v aplikácii fotoaparátu a podobne.

Oppo Find N

Oppo Find N: Predčasný verdikt

Tento verdikt sa mi píše ťažko. Oppo Find N je telefón, ktorý si viem predstaviť používať každý deň. Zároveň si uvedomujem, že momentálne nie je určený pre Európu, resp. západné trhy ako také. To, čo sa nakoniec dostane na Slovensko (a je to len otázka času), môže byť úplne iné.

Ak by však Oppo na Slovensko priniesol model Find N v takom stave, v akom som ho testoval, nemal by som jediný problém ho odporučiť komukoľvek, kto by mal záujem o netradičnejšie zariadenie. Momentálne mi ale neostáva nič iné, ako čakať. Pozitívne na tom je, že na dobré sa čakať oplatí a Oppo Find N je toho pekným príkladom.

Čo na Oppo Find N poviete vy? Dali by ste mu šancu alebo ostávate verní “klasickým” smartfónom?

Total
15
Zdieľaní
Total
15
Zdieľať