Rusko sa vyhráža Wikipédii: Chce, aby odstránila “falošné informácie” o vojne na Ukrajine

Podľa ruských zákonov môže byť vlastník internetového zdroja, ktorý na žiadosť Roskomnadzoru neodstráni nelegálne informácie, pokutovaný čiastkou vo výške 4 miliónov rubľov.

Rusko bojuje proti zverejňovaniu autentických informácií o vojne na Ukrajine tak silno, ako sa len dá. Po novom do hľadáčika postavila ruskú verziu internetovej stránky Wikipédia, ktorá podľa tamojšieho regulačného úradu Roskomnadzor zverejňuje “materiály s nepresnými informáciami verejného záujmu”, píše agentúra Reuters.

Zatiaľ čo zvyšok sveta prebiehajúcu situáciu na Ukrajine pozná ako vojnu, Rusko ju nazýva “špeciálnou operáciou”. Roskomnadzor prikazuje Wikipédii, aby odstránila podľa neho nepravdivý obsah týkajúci sa vojny, ako aj informácie o aktivite ruskej armády.

Ak tak Wikipédia neučiní, regulačný orgán ju môže úplne zablokovať. Druhou možnosťou je pokuta. Podľa ruských zákonov môže byť vlastník internetového zdroja, ktorý na žiadosť Roskomnadzoru neodstráni nelegálne informácie, pokutovaný čiastkou vo výške 4 miliónov rubľov, čo v prepočte aktuálnym kurzom vychádza na zhruba 43 500 eur.

Oslepovanie obyvateľstva napreduje

Toto nie je jediný krok Ruska v snahe izolovať svojich občanov od faktov týkajúcich sa vojny na území Ukrajiny. V priebehu minulého mesiaca zablokovala sociálne siete Instagram a Facebook, ktoré spadajú pod spoločnosť Meta Platforms. Tú krajina označila za extrémistickú po tom, čo umožnila používateľom verejne povzbudzovať k násiliu voči ruským vojakom. Určitý čas boli povolené aj výzvy k smrti ruského prezidenta Vladimira Putina a bieloruského prezidenta Alexanda Lukašenka.

TIP REDAKCIE
Samsung ukázal displeje budúcnosti: Predstavil novú éru technológie Micro LED!

“Domnievame sa, že činnosť spoločnosti podlieha zákazu v súvislosti s jej angažovanosťou v extrémistických aktivitách,” povedal predstaviteľ úradu Roskomnadzor.

K situácii sa vyjadril dokonca aj dôstojník Federálnej bezpečnostnej služby: “Aktivity spoločnosti Meta sú zamerané proti Rusku a jeho ozbrojeným silám. Trváme na okamžitom zákaze činnosti spoločnosti Meta.”