AKTUÁLNE: Rusko definitívne vyhodí Facebook a Instagram z krajiny. Sú vraj extrémistické

Používanie Facebooku a Instagramu vraj nebude považované za účasť na podpore extrémizmu. Právnici však tvrdia, že nákup reklamy na týchto službách bude možné považovať za financovanie extrémizmu.

Meta z veľkej časti na ruskom trhu úplne skončila. Tverský súd v Moskve rozhodol o zákaze činnosti spoločnosti v súvislosti so sociálnymi sieťami Facebook a Instagram, pričom ako dôvod uvádza “extrémistické aktivity”, píše The Verge.

“Súd rozhodol o vyhovení žalobe ruskej generálnej prokuratúry,” uviedla sudkyňa Olga Solopovová podľa agentúry Interfax. V skratke to znamená, že Meta nebude môcť na pôde Ruska podnikať či otvárať nové pobočky. Účinnosť má byť nadobudnutá okamžite. Prekvapivo, toto rozhodnutie sa netýka komunikačnej platformy WhatsApp.

Blokovanie spoločnosti Meta možno chápať ako priamo reakciu na minulotýždňovú aktualizáciu politiky moderovania sietí Instagram a Facebook, ktorá umožnila používateľom povzbudzovať k násiliu voči ruským vojakom. Pôvodne boli povolené aj výzvy k smrti ruského prezdienta Vladimira Putina a bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, no neskôr bola politika upravená tak, aby zakazovala násilné príspevky voči ruským občanom či akýmkoľvek hlavám štátom, píše Reuters.

TIP REDAKCIE
Neznášajú Teslu? Idioti škodia elektromobilom, takáto podlosť sa často nevidí

“Domnievame sa, že činnosť spoločnosti podlieha zákazu v súvislosti s jej angažovanosťou v extrémistických aktivitách,” údajne povedal predstaviteľ ruského regulačného orgánu Roskomnadzor. O zákaz požiadala ruská generálna prokuratúra spolu s ruskou Federálnou bezpečnostnou službou.

“Aktivity spoločnosti Meta sú zamerané proti Rusku a jeho ozbrojeným silám. Trváme na okamžitom zákaze činnosti spoločnosti Meta,” prehlásil dôstojník Federálnej bezpečnostnej služby. Zástupcovia prokuratúry údajne uviedli, že používanie Facebooku a Instagramu nepovažuje za účasť na podpore extrémizmu. Právnici však tvrdia, že nákup reklamy na týchto službách bude možné považovať za financovanie extrémizmu.