Rusko zaútočilo na Starlink, plány mu zmarili šikovní inžinieri

Amerických analytikov celkom prekvapilo, ako veľmi bol ruský útok na satelitný internet Starlink slabý a nekoordinovaný.

Ruská invázia na Ukrajinu si vyžiadala mnoho ráznych zákrokov. Zatiaľ čo Rusko prišlo o mnohé známe firmy, Ukrajina vďaka rýchlej reakcii Elona Muska takmer okamžite získala prístup k internetovému pripojeniu Starlink. A to sa Rusku, pochopiteľne, vôbec nepáči.

Vojna prebieha nielen v skutočnom svete, ale aj v tom virtuálnom. Rusko sa v rámci svojej invázie pokúsilo odpojiť Ukrajinu od internetového pripojenia, ktoré poskytujú satelity Starlink od spoločnosti SpaceX. Útok sa však skončil fiaskom, píše web českej televízie ČT24.

“Starlink, aspoň zatiaľ, odolal všetkým pokusom o hackerské útoky a rušenia,” napísal Elon Musk v príspevku na Twitteri. Šikovnosť inžinierov pôsobiacich v SpaceX, ktorí dokázali rýchlo a pomerne jednoducho odolať ruskému náporu, pochválil aj Dave Tremper, riaditeľ oddelenia pre elektronický boj na ministerstve obrany Spojených štátov amerických.

TIP REDAKCIE
Elon Musk spravil nevysvetliteľný krok: Z tohto sa teší aj Donald Trump!

“Z pohľadu technológa elektronickej vojny je to fantastické. Tá paradigma a spôsob, akým to dokázali, mi trochu vyráža dych,” uviedol Tremper. “Spôsob, akým sa Starlink dokázal modernizovať, keď sa objavila hrozba… aj my toto potrebujeme vedieť. Musíme byť schopní meniť svoje postoje k elektromagnetickej vojne, byť schopní veľmi dynamicky meniť to, čo sa snažíme robiť, a to bez toho, aby sme pri tom prišli o naše schopnosti.”

Tremper dodal, že amerických analytikov celkom prekvapilo, ako veľmi bol ruský útok na satelitný internet Starlink slabý a nekoordinovaný. “Očakávali sme viac,” povedal.