Elon Musk plní svoj sľub: Internetové terminály Starlink dorazili na Ukrajinu

Musk plní svoj verejný sľub, že umožní obyvateľom Ukrajiny využívať internet od Starlink.

Podľa správy monitorovacej skupiny Netblocks dochádza v súčasnosti na území Ukrajiny k výrazným výpadkom internetových služieb. Generálny riaditeľ spoločnosti SpaceX tak na sociálnej sieti Twitter verejne prisľúbil, že Ukrajine poskytne internetové pripojenie prostredníctvom satelitov Starlink. Svoj sľub splnil.

Dnes, 28. februára 2022, podpredseda ukrajinskej vlády Mychajlo Fedorov, zdieľal na svojom Twitteri fotografiu nákladu internetových terminálov, ktoré slúžia na prístup k satelitnej internetovej službe Starlink.

Elon Musk tak reaguje na predchádzajúcu výzvu Fedorova, aby sa na chvíľu prestal venovať kolonizácii Marsu, kým sa Rusko snaží obsadiť Ukrajinu a aby tejto krajine poskytol stanice Starlink a umožnil tak pripojenie sa k internetovej sieti prostredníctvom satelitov.

Excentrický vizionár pohotovo zareagoval a uviedol, že internet od Starlink bol na území Ukrajiny aktivovaný a že do krajiny posiela ďalšiu potrebnú techniku. “Služba Starlink je už na Ukrajine aktívna. Ďalšie terminály sú na ceste,” uviedol Musk na svojom Twitteri.

TIP REDAKCIE
Netflix má problémy: Reklamy prídu skôr než si myslíte. Máme predbežný dátum!

Ako sľúbil, tak sa aj stalo. Sľúbené terminály dorazili do Ukrajiny len dva dni na to. Ich fotografiu zdieľal na svojom Twitteri sám Fedorov.

Služba od Starlinku je už v súčasnosti v plnej prevádzke

“Úspech! SpaceX Starlink funguje v Kyjeve na Ukrajine!” Uviedol používateľ Twitteru Oleg Kutkov. Podľa Kutkovovho príspevku boli pripojení rýchlosťou sťahovania 136,76 Mb/s a rýchlosťou odosielania 23,93 Mb/s. K internetu Starlink sa pripojil prostredníctvom svojho iPhonu.

Úspešné pripojenie k internetu Starlink v Kyjeve pochválil aj astrofyzik a satelitný stopár Jonathan McDowell. “Satelity Starlink poskytujú internetové pripojenie nezávislé od miestnej infraštruktúry. Dobrá práca, SpaceX!”

Internetová služba Starlink je navrhnutá tak, aby poskytla prístup k internetu aj v tých najodľahlejších oblastiach sveta, ktoré nemajú dostatočne vybudovanú potrebnú infraštruktúru. Dosahuje sa to prostredníctvom konštelácie satelitov Starlink, ktoré spoločnosť SpaceX vypúšťa na nízku obežnú dráhu Zeme. V súčasnosti je na obežnej dráhe viac ako 2000 satelitov, spoločnosť má povolenie vypustiť ďalších 12 000.