RECENZIA Samsung Galaxy Z Fold 3: Špičková technológia s reálnym prínosom

Na prvý pohľad sa môže zdať, že Z Fold 3 toho veľa nového neponúka. Opak je však pravdou.

Samsung Galaxy Z Fold 3 je pre Samsung veľmi, veľmi dôležitým zariadením. V mnohom sa totiž nesnaží uspieť len ako najlepší skladací smartfón na trhu, zároveň chce nahradiť fanúšikmi milovanú sériu Galaxy Note. Úspech Fold 3 je pre Samsung absolútne nutný, čomu zodpovedajú aj mnohé dôležité vylepšenia, ktoré tento rok firma predstavila. Bude to ale stačiť? A aké je to vôbec žiť s najdrahším telefónom v portfóliu Samsungu?

Galaxy Z Fold 3: Základné informácie

Samsung Galaxy Z Fold 3 sa na Slovensku začal predávať 27. augusta 2021. Na Slovensku sa predáva len vo verzii s 512 GB úložiskom za cenu 1 899 €. Nájsť ho však môžete aj vo verzii s 256 GB úložiskom (dovoz).

Aj po roku tak ostáva najväčšia „skladačka“ výrazne drahšia než vlajkové lode ako Galaxy S21 Ultra či iPhone 13 Pro Max. Samsung na Slovensku ponúka možnosť získať telefón lacnejšie. Využiť môžete akciu „Starý za nový“ aj s bonusmi navyše, ktoré Samsung spustil práve pre najnovšie skladacie modely.

Samsung Galaxy Z Fold 3

Galaxy Z Fold 3: O tejto recenzii

Samsung Galaxy Z Fold 3 mi bol poskytnutý na test spoločnosťou Samsung Electronics Czech & Slovak. Telefón som mal možnosť testovať po dobu dvoch týždňov. Testoval som verziu s 256 GB úložiskom, ktorá sa na Slovensku oficiálne nepredáva. Dostupná je však v susednom Česku. Nepredpokladám však, že nižšie úložisko má na môj verdikt akýkoľvek dopad.

V čase písania recenzie bolo zariadenia aktualizované na najnovšiu verziu F926BXXU1AUG8 / F926BOXM1AUG8 / F926BXXU1AUG8 s úrovňou bezpečnostnej záplaty k 1. júlu 2021.

Samsung Galaxy Z Fold 3

Dizajn

Samsung Galaxy Z Fold 3 aj tento rok svojím dizajnom pripomína knihu, ktorú môžete otvoriť pre prístup k veľkému displeju. Na prednej strane je aj naďalej vysoký a úzky Cover displej s uhlopriečkou 6,2 palca. Keď však telefón otvoríte, pozerať sa už budete na viac-menej štvorcový hlavný displej s uhlopriečkou 7,6 palca.

Aj tento rok došlo k vylepšeniu mechanizmu otvárania, ako aj k vylepšeniu zvyšku konštrukcie. Celý telefón je tak odolnejší než jeho predchádzajúca generácia. Samsung dokonca tvrdí, že Z Fold 3 je až o 80 % odolnejší než jeho predchodcovia. Skok v kvalite by ste si všimli hlavne v porovnaní s 1. generáciou.

Samsung Galaxy Z Fold 3

V porovnaní s oveľa podobnejšou 2. generáciou je Fold 3 pevnejší (mierne ťažšie sa otvára) a citeľne pevnejšie je aj UTG (Ultra Thing Glass) krycie sklo na hlavnom displeji. Už nie je také mäkké a svojimi vlastnosťami sa opäť priblížilo ku bežnému sklu, ktoré môžete nájsť na väčšine smartfónov.

Dizajn a spracovanie Z Fold 3 sú niečo, čo budete obdivovať. Naozaj. Je to nádherne spracovaný kus poctivej technológie a inovácií, ktoré buď oceníte alebo nie. Aj naďalej však ide o hrubý a ťažký telefón. Z Fold 3 váži 271 gramov (Fold 2 vážil 282 gramov).

Bežného spotrebiteľa premýšľajúceho o svojom prvom skladacom telefóne však pravdepodobne zaujme niečo úplne iné – odolnosť voči vode. Jej neprítomnosť som Samsungu vytkol minulý rok, som preto nesmierne rád, že tento rok inžinieri prišli s riešením, ktoré funguje a ktoré telefón chráni pri nehodách či nečakaných prehánkach.

Samsung Galaxy Z Fold 3

Displej

Samsung tento rok ponúka skutočne to najlepšie, čo dokáže. Oba displeje, Cover aj hlavný, disponujú 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Som si však istý, že kvôli Cover displeju si skladací telefón kupovať nebudete. Budem sa preto venovať hlavnému displeju, ktorý je podstatne zaujímavejší.

S uhlopriečkou 7,6-palca, 120 Hz obnovovacou frekvenciou a pomerom strán 22,5:18 je rozhodne na čo sa pozerať. Displej je síce obdĺžnikový, pôsobí však skôr ako štvorec, za čo som veľmi rád. Čítanie a hranie hier na takomto displeji doslova pôsobí tak, akoby ste v ruke držali len hru alebo len aktuálne vydanie vášho obľúbeného média.

Zvykol som si až tak, že keď som do ruky vzal telefón, ktorý bežne používam zvyšok roka, pripadal som si ako v minulom storočí. Veľký AMOLED panel má svoje čaro, a to aj napriek tomu, že cez jeho stred prechádza neslávna „vlnka“, ktorá spája ľavú a pravú stranu displeja. Popravde, po piatich minútach aj zabudnete, že tam niečo také je. Hovoril som to už pri Fold 2 a rovnaké je to aj pri Fold 3. Na prvý pohľad tam je, na druhý až miliónty pohľad už nie.

Samsung Galaxy Z Fold 3

Neprekonateľná všestrannosť

Pozeranie fotiek alebo videí? Už nebudete musieť podávať telefón osobe vo vašej blízkosti. Vďaka tomu, aký veľký je to displej naň uvidia aj bez toho. Je to fantastické, napríklad pri návšteve rodičov alebo starkých, ktorí už nemusia mať 20/20 videnie. Stačí, ak im fotku otvoríte na veľkom displeji a zážitok je úplne iný.

Displej je nielen veľký, ale aj dostatočne jasný na to, aby sa dal používať aj keď budete mimo domu či bytu. No a o farbách, o tých snáď ani nemusím hovoriť. Je to predsa AMOLED so všetkým, čo k tomu patrí.

Menší, vonkajší displej má uhlopriečku 6,2 palca je užitočný hlavne vtedy, ak vám niekto volá a vy rýchlo potrebujete zdvihnúť alebo ak vám príde notifikácia a vy si rýchlo chcete pozrieť, čo sa deje alebo kto vás zháňa. Používanie Foldu len cez Cover displej pôsobí zvláštne, možno až neprirodzene. Tým, že je tak úzky sa na ňom aj zvláštne píše, klávesnica jednoducho nie je dosť široká na to, aby bola pohodlná pre dospelého človeka. Rýchle odpovede však nepredstavujú problém.

Samsung Galaxy Z Fold 3

S Pen

Aby si Samsung nepohneval milovníkov radu Galaxy Note, Z Fold 3 vybavil schopnosťou pracovať s dotykovým perom S Pen. Rovnakú podporu už začiatkom roka priniesol aj do prémiového Galaxy S21 Ultra. Je to skutočná náhrada za Note? To musíte posúdiť vy sami. Za mňa však môžem povedať, že je to tak 50:50.

Áno, Z Fold 3 skutočne dokáže pracovať s perom S Pen a písanie si poznámok či kreslenie je vďaka veľkému displeju veľkou zábavou. Zároveň sa však zamýšľam, či by som si S Pen k Z Fold 3 kúpil. Pravdepodobne nie. Predáva sa totiž zvlášť, je aj súčasťou ochranného puzdra. Nejde pritom o lacnú záležitosť. Samotné pero S Pen (špeciálne pre Fold 3) stojí 49,90 €, spolu s puzdrom 78 €. Ak si ho kúpite bez puzdra, dávajte naň dobrý pozor. Do telefónu sa totiž na rozdiel od Galaxy Note nikam nezmestí.

Dbajte tiež na to, aby ste Fold 3 nepoužívali s akýmkoľvek perom S Pen. S Pen pre Fold 3 je totiž špeciálne upravené tak, aby neporušilo krehký displej. Jeho súčasťou je pružinka nastavená tak, aby sa špička pera zasunula do konštrukcie pri vyvinutí vyššieho tlaku na displej.

Nakoniec ešte spomeniem to, že S Pen nie je kompatibilný s menším Cover displejom. Funguje len na hlavnom 7,6-palcovom paneli.

TIP REDAKCIE
Nad Slovenskom je jedovatý oblak: SHMÚ hovorí o tom, čo nás čaká
Samsung Galaxy Z Fold 3

Fotoaparáty

Fotoaparáty na Galaxy Z Fold 3 sú dobré. Nie sú však nič svetoborné a rozhodne nič, čo by vás malo šokovať. Buď sa zaradíte do skupiny ľudí, ktorým krásne snímky, ktoré dokáže Fold 3 zachytiť postačia alebo budete v skupine so mnou. Som totiž v skupine, ktorá by od telefónu za 1 899 € čakala, že prinesie malú revolúciu. Či už nový typ senzoru, inovatívne riešenie alebo aspoň nejaký „wow faktor,“ ktorý by ohúril jeho majiteľov. Rozumiem, že Fold 3 možno nie je tak lifestylovým produktom a skôr sa hodí do rúk manažérov, no malé vylepšenie by bolo určite vítané.

Na zadnej strane sa nachádza to, čo ponúkal aj Fold 2 a teda: 12 Mpx f/1.8 hlavný senzor, 12 Mpx f/2.2 ultraširokouhlý senzor a 12 Mpx f/2.4 zoom fotoaparát schopný 2x optického priblíženia. Tento rok pribudla optická stabilizácia na ultraširokouhlom a zoom fotoaparáte.

Achillova päta

Mne osobne najviac chýbalo vyššie optické priblíženie. Predsa len, 2x priblíženie v dnešnej dobe už nie je postačujúce. Je to pritom zvláštne. Firma, ktorá pred dvoma rokmi neustále opakovala spojenie „Space Zoom“ do svojho najprémiovejšieho telefónu nedá o niečo väčší zoom. Nehovorím, že by som prijal 100x zoom, to nie, no 5x, 10x zoom by bol určite výborným vylepšením.

Galaxy Z Fold 3 však v rukáve predsa len schováva jeden magický trik. Nachádza sa na 7,6-palcovom displeji, resp. aby som bol presnejší, priamo v ňom. Kruhový výrez totiž zmizol. Prekryli ho pixely, ktoré síce je možné vidieť voľným okom, pri zapnutej hre alebo videu však určite menej než priestrel z minuloročného foťáku.

Technológia budúcnosti však má aj svoje limity. Pod displejom je uložený 4 Mpx f/1.8 senzor, ktorý sníma viditeľne menej ostré zábery, než ostatné fotoaparáty. Stačí odfotiť testovací záber z 10 Mpx f/2.2 selfie fotoaparátu nad Cover displejom a uvidíte ten rozdiel.

Fold 3 má liek aj na tento problém. Vďaka vonkajšiemu displeju si môžete selfiečka fotiť aj hlavnými senzormi, a to je už iná pesnička.

Samsung Galaxy Z Fold 3

Výkon

 • Geekbench 5: 3 402 (multi-core), 1 107 (single-core)
 • 3DMark (Wild Life): 34 FPS

Čo sa výkonu týka, Samsung Galaxy Z Fold 3 poháňa mobilná špička na trhu – Snapdragon 888 od spoločnosti Qualcomm. Samsung pri skladacej prémiovke nesiahol po vlastnom Exynose, takže Snapdragon dostanete aj vtedy, keď si telefón kúpite na Slovensku.

O troch osmičkách už dávno vieme, že ponúkajú dosť výkonu pre všetky aplikácie, hry a čokoľvek medzitým. Chcete hrať najnovšiu hru? Žiaden problém. Chcete využiť multitasking s tromi otvorenými aplikáciami? Žiaden problém.

Samsung Galaxy Z Fold 3

Výkon je v tomto smere veľmi dôležitý. Na Z Fold 3 si totiž môžete pripnúť dock s aplikáciami (dvojičky alebo trojičky) a mať ho zobrazený neustále. Podobá sa na to na dock na Macbookoch alebo novom Windows 11. Je to veľmi užitočný a nápomocný nástroj na zvýšenie produktivity a zvýšenie rýchlosti práce.

Samsung počúval kritiku a prišiel so spôsobom, ako svoj najpokrokovejší telefón priblížiť k počítačom. To je niečo, po čom pišťalo aj moje srdiečko. Možnosť otvárať nové aplikácie alebo sa medzi nimi prepínať bez toho, aby som sa musel zakaždým vrátiť na domovskú obrazovku je na nezaplatenie a popravde, pôsobí to ako trochu ako iPadOS od Apple.

Batéria

Galaxy Z Fold 3 disponuje 4 400 mAh batériou. Viem, nie je to veľa. Samsung do Fold 3 vtesnal toľko nových technológií, že jednoducho musel ubrať 100 mAh z kapacity, ktorú ponúkal Fold 2.

Tí z vás, ktorí používajú svoj telefón na maximum, si túto stratu určite všimnete. Všimol som si ju aj ja. Neraz sa mi stalo, že som telefón pripájal k nabíjačke alebo pokladal na bezdrôtovú nabíjačku ešte pred koncom dňa. Najhoršie na tom je to, že Samsung do krabičky nepribalil žiadnu nabíjačku. Ak doma jednu máte, budete ju musieť použiť aj pri Folde. Ak nie, musíte si ju kúpiť zvlášť.

Ja som na nabíjanie používal 25 W nabíjačku, cez ktorú sa mi za 30 minút nabil na 48 %. To vôbec nie je zlé, no pri jeho kapacite batérie ani nič prekvapujúce.

Samsung Galaxy Z Fold 3

Verdikt

Samsung na seba môže byť hrdý. Aj tento rok sa mu podarilo obhájiť titul najlepšieho skladacieho smartfónu. A nie je to len preto, že v tomto segmente momentálne nie je prakticky žiadna konkurencia.

Firma tento rok priniesla veľké vylepšenia v oblasti odolnosti, vylepšený multitasking, oveľa lepšie displeje a mnoho ďalšieho. Nie všetko je bohužiaľ úplne tip top. 4 Mpx fotoaparát pod displejom nie je úplne najkvalitnejší a chýbajú mi aj univerzálnejšie fotoaparáty na zadnej strane. Predsa len, 2x optický zoom už v roku 2021 neletí.

Páči sa mi, ako sa Samsung snaží zapáčiť fanúšikom radu Galaxy Note, no v tejto oblasti by som čakal priložený S Pen priamo v balení. Kupovať si ho zvlášť je niečo, čo pravdepodobne nevyužije veľa zákazníkov.

Celkovo je však Galaxy Z Fold 3 mojim absolútnym víťazom najinovatívnejšieho a najpokrokovejšieho smartfónu tohto roka (zatiaľ). Nosiť vo vrecku telefón, ktorý viete v sekunde premeniť na tablet? Také niečo sa v roku 2021 nevidí často.

91/100
Celkové skóre
 • Konštrukcia a dizajn
  96/100
  Nový Armor Aluminum, odolnosť voči vode a lepšie chránený hlavný displej spravili veľký rozdiel.
 • Displej
  100/100
  7,6" displej so 120 Hz obnovovacou frekvenciou? Áno, prosím!
 • Fotoaparáty
  80/100
  Zadné fotoaparáty sú solídne, no bez väčšieho vylepšenia. Foťák pod displejom ešte potrebuje vývoj.
 • Výkon
  100/100
  Snapdragon 888 je špičkou na poli smartfónov.
 • Výdrž batérie
  80/100
  4 400 mAh batéria na dva displeje. Náruživejší používatelia ju môžu vybiť pred koncom dňa.
 • Softvér
  90/100
  Vynikajúci posun smerom vpred.

Plusové body

 • Výrazne odolnejší
 • Nádherný hlavný displej so 120 Hz frekvenciou
 • 120 Hz aj na Cover displej
 • Podpora pre S Pen
 • Softvérové vylepšenia
 • Vysoký výkon

Mínusové body

 • Slabšia výdrž batérie
 • Fotoaparáty bez väčšieho vylepšenia
 • Chýbajúca nabíjačka v balení
 • S Pen by mohol byť v balení
Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať