pixel watch

Pixel Watch: Hodinky od Googlu možno spoznáme už v máji

Do skladačky menom Pixel Watch najnovšie prispel overený informátor.

O inteligentných hodinkách od Googlu, ktoré by doplnili zostavu smartfónov Pixel, sa povráva pár rokov. Spoločnosť však doteraz žiadne neprestavila. Tento rok by sa to ale malo zmeniť, ako pred pár mesiacmi naznačili zdroje z technologického odvetvia.

Pixel Watch (pracovné označenie Rohan), ako sa očakávané hodinky predbežne nazývajú, sa stali predmetom niekoľkých špekulácií. Najviac asi vynikli vizualizácie, ktoré zverejnil youtuber Jon Prosser prostredníctvom svojho kanála FRONT PAGE TECH.

Hodinky Pixel Watch sa opäť ocitajú v centre pozornosti, tentokrát vďaka spoľahlivému informátorovi menom Evan Blass. Na Twitteri publikoval snímku obrazovky, ktorá dokazuje existenciu interaktívneho návodu k hodinkám Google Pixel „Rohan“.

Pixel Watch
Zdroj: Evan Blass / Twitter

Snímka spomína i operačný systém Wear OS 3.1. Ide však o staršiu verziu, tá najnovšia nesie číselné označenie 3.2. Čo je ale podstatnejšie, Evan hovorí, že na hodinky nebudeme čakať dlho. Vo svojich prognózach sa mýliť nezvykne, preto veríme, že Pixel Watch naozaj spoznáme v najbližších mesiacoch, ak nie v týždňoch.

Google má na predstavenie hodiniek, alebo aspoň potvrdenie ich príchodu, ideálnu príležitosť. Už o necelý mesiac, 11. a 12. mája, usporiada vývojársku konferenciu Google I/O, kde sa bude venovať najmä softvérovým novinkám – aplikáciám, službám či operačnému systému Android 13. Priestor by však mohol dostať aj hardvér.

Pixel Watch

Rok 2022 sa javí ako ideálny na to, aby sa hodinky Pixel Watch konečne dostali k spotrebiteľom. Trh s nositeľnou elektronikou prekvitá, dopyt zo strany zákazníkov neustále rastie. Kráľom v tejto triede zariadení je firma Apple so svojimi Apple Watch.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Google mal v Rusku vyhlásiť bankrot!

Google okrem toho predstavil spolu so Samsungom novú verziu operačného systému Wear OS 3, ktorý je lepší azda vo všetkých ohľadoch. V hodinkách Galaxy Watch 4 sa ujal, plnohodnotne nahradil predchádzajúcu platformu Tizen.

Cestu smerom k vlastným inteligentným hodinkám Google započal v roku 2019, kedy za 40 miliónov dolárov prevzal časť spoločnosti Fossil. Zameral sa na jej duševné vlastníctvo, respektíve vetvu zaoberajúcu sa výskumom a vývojom.

Koncom toho istého roka navyše oznámil, že za 2,1 miliardy dolárov kupuje výrobcu smart hodiniek a náramkov Fitbit. Na margo akvizície Google uviedol, že mu získané kapacity pomôžu urýchliť inovácie v kategórii nositeľných zariadení. Hovoril o kombinácii toho najlepšieho softvéru, hardvéru a umelej inteligencie.

Jedna z možných podôb hodiniek Google Pixel Watch. Zdroj: Jon Prosser/Ian Zelbo

Vďaka dlhoročným skúsenostiam oboch menovaných firiem by mohol Google naozaj predstaviť konkurencieschopné hodinky, ktoré by ukrojili časť z trhového podielu výrobcov Apple, Samsung, Huawei a ďalších.

Napriek optimistickým vyhliadkam je tu však niekoľko nezodpovedaných otázok. Predstaví Google iba jednu verziu hodiniek? Budú viac orientované na šport alebo životný štýl? Môžeme počítať s integrovaným LTE pripojením? Budú rovnako dobre fungovať so všetkými Android smartfónmi alebo iba s modelovým radom Pixel? A čo iOS?

Aký bude ich finálny dizajn? Akú maloobchodnú cenu môžeme očakávať? Poženie ich avizovaný čipset Snapdragon Wear 5100 alebo Google zvolí iné, vlastné riešenie (Tensor SoC)? Ponúknu zdravotné funkcie schválené príslušnými úradmi (EKG, tlak, prípadne upozornenia na fibriláciu predsiení)?

Na vyjasnenie týchto a ďalších otázok si musíme ešte chvíľu počkať. Snáď to nebude trvať dlho.