Ako keby sa nebojovalo: Rusko chce ešte tento rok pristáť na Mesiaci

Hoci Rusko aktuálne zvádza boj so susednou Ukrajinou, prezident Vladimir Putin zvláda uvažovať napríklad aj o explorácii vesmíru. Minulý utorok dokonca prehlásil, že Rusko obnoví svoj vesmírny program, ktorého cieľom bude pristáť na Mesiaci ešte tento rok, píše denník Moscow Times.

“Musíme sa úspešne postaviť výzvam vesmírneho výskumu” prehlásil Vladimir Putin počas návštevy kozmodrómu Vostočnyj v ruskej Ďalekovýchodnej Amurskej oblasti. Dodal, že Rusko bude pokračovať v práci na “vesmírnej lodi novej generácie”, ako aj na jadrovej vesmírnej technológii.

Vladimir Putin počas návštevy kozmodrómu Vostočnyj (Zdroj: Moscow Times/kremlin.ru)

Rusko reštartuje program Luna 25

Misia, ktorú sme spomenuli v úvode, nesie názov Luna 25. Tento projekt započal ešte počas minulého desaťročia, no z rôznych dôvodov bol viackrát odsunutý. Pôvodne bol štart Luna 25 naplánovaný na rok 2016, potom 2018 a následne na 2021. Na základe tohto precedensu nie je vylúčené, že Luna 25 napokon nevzlietne ani tento rok. Možné to však rozhodne je.

TIP REDAKCIE
Doogee S98 Pro: Štýlový odolný smartfón s termokamerou už má svoju cenu!

Misia Luna 25 má byť jednou zo súčastí širšieho programu, ktorého cieľom je do roku 2035 predstaviť Medzinárodnú lunárnu výskumnú stanicu. Jeho súčasťou má byť aj Čína.

Len tak?

Prehlásenie Vladimira Putina o tom, že Rusko plánuje obnoviť svoj vesmírny program, prichádza nečakane. Federácia sa totiž aktuálne nachádza v štádiu intenzívnej vojny proti Ukrajine, ktorá si už vyžiadala mnoho životov. A žiaľ, jej koniec sa zatiaľ zdá byť v nedohľadne.