Čo sa to deje? Klesol počet predaných smartfónov, tieto 2 firmy z toho profitovali najviac!

Segment smartfónov výrazne klesol.

Trh s technológiami sa neustále mení. Raz majú ľudia viac záujem o smartfóny, inokedy o počítače či notebooky a inokedy zas o niečo úplne iné. Momentálne najväčšou krízou prechádza práve segment so smartfónmi, ktoré za posledný štvrťrok medziročne klesli o rekordných 11 %.

S prekvapivými číslami prišla spoločnosť Canalys, ktorá dôvod takéhoto poklesu pripisuje slabému sezónnemu dopytu a nemenej dôležitým nepriaznivým ekonomickým podmienkam.

Ozvena z pandemických čias

Trh sa ešte stále stabilizuje po tom, ako ho vážnym spôsobom ovplyvnila pandémia koronavírusu. Výkyvy sú badateľné aj dnes, čo podľa Canalys môžeme vidieť v najnovších výsledkoch predaja produktov rôznych kategórií.

Zatiaľ čo sa v rokoch 2020 a 2021 výrazným spôsobom navýšila produkcia aj predaj počítačov, notebookov, smartfónov či televízorov, tento rok už po uvoľnení opatrení záujem nie je až taký veľký.

Aj napriek tomu sa z výsledkov tešia hlavne dvaja najväčší hráči na smartfónovom trhu. Juhokórejský Samsung si totiž polepšil z 22 % na 24 % podielu na trhu, americký Apple zas z 15 % na 18 %.

Na úctyhodnej tretej priečke sa umiestnila čínska spoločnosť Xiaomi, ktorá ovláda 13 % trhu a vážnym spôsobom tak začína ohrozovať Apple. Na štvrtok mieste sa s 10 %, resp. 8 % umiestnili ďalší dvaja čínski výrobcovia – OppoVivo.

Ako ste na tom za posledný rok boli vy? Kúpili ste si nový smartfón alebo používate staršie zariadenie? Dajte nám vedieť v diskusii nižšie.