VIDEO: Pozrite si čiastočné zatmenie Slnka očami Marsu!

Pred 18 rokmi sa niečo podobné podarilo dvojici roverov Spirit a Opportunity

Zatmenie Slnka je zážitkom pre každého, a je úplne jedno, či niekto je alebo nie je nadšencom vesmíru. Žiaľ, nie vždy má človek čas alebo možnosť ho vidieť, čo je škoda, nakoľko sa tento fenomén vyskytuje v priemere len raz za 18 mesiacov. No na druhú stranu, máme k dispozícii moderné technológie, vďaka ktorým si možno zatmenie pozrieť aj s odstupom.

Viacerými disponuje napríklad agentúra NASA. A vyzerá to, že nielen na Zemi. Po novom sa totiž podelila o pozoruhodné zábery čiastočného zatmenia Slnka, ktoré zachytil rover Perseverance z povrchu Marsu, konkrétne prostredníctvom kamery Mastcam-Z. O novinke informuje server Digital Trends.

Vďaka, Fobos!

Mars má dve prirodzené družice, respektíve mesiace. Fobos, ktorý je ku planéte bližšie ako jeho kolega Deimos, má dĺžku približne 27 km. Celkovo je asi 157-násobne menší ako náš Mesiac. Prečo ho spomíname? Práve Fobos je ten čierny objekt, ktorý možno vidieť na videu.

TIP REDAKCIE
ASUS predstavil nové notebooky Zenbook 2022: Pri špičkovom hardvéri to naozaj nekončí!

Perseverance nie je prvý rover od NASA, ktorý dokázal zachytiť zatmenie Slnka očami Marsu. Pred 18 rokmi sa niečo podobné podarilo dvojičkám Spirit a Opportunity. Aj vtedy sa o vzácny úkaz zaslúžil mesiac Fobos.

Impozantná odmena

Napriek tomu sú však takéto zábery pre zodpovedný tím vždy veľkým potešením. Slúžia totiž ako dôkaz, že bola odvedená skvelá práca. “Vedela som, že to bude dobré, ale nečakala som, že to bude také úžasné,” povedala Rachel Howsonová z Malin Space Science Systems v San Diegu, ktorá je členkou tímu obsluhujúceho kameru Mastcam-Z.”